Babiš zahájí jednání o rozpočtu se zástupci ministerstev

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes zahájí jednání o návrhu státního rozpočtu pro příští rok se zástupci jednotlivých ministerstev. Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) například chce ve čtvrtek požádat Babiše zhruba o dvě miliardy korun navíc, než má jeho resort získat podle předběžného návrhu státního rozpočtu na příští rok. Peníze mají jít především na platy a zvýšení počtu pracovníků v justici a ve Vězeňské službě. Peníze jsou potřeba také na projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání.

V červnu vláda souhlasila s navýšením objemu peněz na platy učitelů od příštího roku o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Objem peněz na platy dalších státních zaměstnanců se zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta.

Na konci května kabinet rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. Vláda již schválila také zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč.

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů.

Celkové příjmy rozpočtu by měly být příští rok 1260 miliard korun a výdaje 1320 miliard korun. Nejvyšší nárůst výdajů je podle Babiše na předfinancování projektů hrazených z fondů EU, navýšení důchodů, platů, ministerstva obrany, podporu a zvýšení odvodů za státní pojištěnce.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Newsletter