Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Babišův plán rozpočtu podle Dienstbiera nezahrnuje priority vlády

Požadavky ministrů na financování jejich resortů pro příští rok výrazně převyšují rozpočet, který plánuje ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) návrh rozpočtu nezahrnuje priority kabinetu. Novinářům řekl, že ho proto považuje za neprojednatelný. Před Strakovu akademii, kde dnes vláda zahájí debatu nad rozpočtem, přišel Dienstbier podpořit školské odboráře. Žádají navýšení kapitoly ministerstva školství o miliardy mimo jiné na desetiprocentní růst platů.

S návrhem rozpočtu nesouhlasí ani ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Novinářům řekla, že bude na schůzi vlády ostře vystupovat za navýšení své kapitoly o dalších osm miliard korun. Potřebuje je na spolufinancování evropských projektů v krajích a obcích.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zopakoval, že šéfové koaličních stran už slíbili přidat pracovníkům ve zdravotnictví prostřednictvím navýšení plateb za státní pojištěnce o pět miliard, k tomu mu scházejí další miliardy na investice a provoz nemocnic. Rozpočet navržený Babišem označil za masakr.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před jednáním na twitteru uvedl, že rozpočet musí umožnit stabilizaci zdravotnictví, slušnou valorizaci penzí a růst platů učitelů, hasičů a dalších zaměstnanců veřejného sektoru.

Babiš na konci dubna uvedl, že požadavky ministerstev na příští rok převyšují o 40 miliard korun možnosti rozpočtu. Ministerstvo financí navrhuje v prvním návrhu, který s největší pravděpodobností dozná ještě změn, na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Jeho úřad zároveň ale v materiálu upozorňuje na to, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun, tak aby byla dodržena dohoda koaličních stran. Ta počítá příští rok se schodkem 60 miliard korun.

Za priority ve výdajích považuje Babiš snížení schodku rozpočtu proti schválenému rozpočtu na letošní rok, který počítá se schodkem 70 miliard korun. Dále je to 23 miliard Kč jako dotace na obnovitelné zdroje energie, nárůst výdajů ministerstva obrany o čtyři miliardy Kč, zvýšení důchodů o zhruba 200 korun měsíčně, zvýšení výdajů na sport o 1,7 miliardy na šest miliard korun nebo zvýšení příspěvků na péči a výkon státní správy obcím.

Návrh počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Nejvíce mají klesnout výdaje v absolutní částce ministerstvu zemědělství, a to o 2,1 miliardy korun. Vláda ale musí dořešit opatření proti suchu a nedostatku vody, na které chce ministerstvo zemědělství dát v příštím roce 2,4 miliardy korun. Naopak největší růst je u ministerstva práce a sociálních věcí o 9,9 miliardy a u ministerstva pro místní rozvoj o 8,5 miliardy korun. V údajích jsou už nově započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Vláda musí návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Newsletter