Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2120 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně část zisků odepisuje.

Bank of China otevře v Bělehradě hlavní evropskou pobočku

Bank of China se stane první velkou bankou z Číny, která otevře pobočku v Srbsku. Předběžný souhlas už s tím vyslovila tamní centrální banka. Plán předpokládá, že Srbsko bude pro Bank of China centrálou jak pro Balkán, tak pro východní a západní Evropu. Uvedla to dnes agentura Reuters. Bank of China je čtvrtou největší bankou v Číně.

Ekonomickou přítomnost v Srbsku si Čína upevňuje prostřednictvím více než dvaceti finančních a infrastrukturních dohod, včetně například projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie a výstavby dálnic. V dubnu koupila čínská společnost Hebei Iron & Steel Group za 46 milionů eur (1,24 miliardy Kč) ztrátovou srbskou ocelárnu.

Čína expanduje na Balkáně i díky iniciativě Nová hedvábná stezka. Jejím záměrem je otevírat čínským firmám nové obchodní příležitosti v době, kdy domácí hospodářství zpomaluje.

Vlastníkem Bank of China je stát. Banka má více než 600 poboček ve 43 zemích a regionech. Koncem léta otevřela jednu i v Praze.

Newsletter