Dolarový index oslabil zpět pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

Bank of Japan politiku nezměnila, nabídla lepší výhled ekonomiky

Měnový výbor japonské centrální banky podle očekávání ponechal na závěr svého dvoudenního zasedání v planosti současný rozsáhlý program nákupu aktiv. Banka ale poskytla mírně optimističtější výhled vývoje ekonomiky.     

„Japonská ekonomika pokračuje v mírném zotavování,“ uvedla banka podle agentury Reuters. Zlepšila také hodnocení soukromé spotřeby investic domácností. Zdůraznila tak svoji důvěru, že třetí největší ekonomika světa se zotavuje z loňského propadu.     

Soukromá spotřeba je podle centrální banky silná a investice domácností se odrazily ode dna a vykazují první signály oživení.  

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí rostla nejrychleji za poslední rok, převážně díky mírnému zvýšení spotřeby a kapitálových výdajů, a její růst překonal očekávání. Hrubý domácí produkt se v celoročním přepočtu zvýšil o 2,4 procenta po růstu o 1,1 procenta v předchozích třech měsících.     

Centrální banka na konci loňského roku šokovala trhy, když se nečekaně rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu japonských státních dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů (16,3 bilionu Kč). Od té doby svůj program nezměnila. 

Newsletter