Bankéřka se soudí s Bank of America, nazvala ji pánským klubem

Bankéřka amerického finančního domu Bank of America zažalovala svého zaměstnavatele za to, že jí a dalším ženám platil méně než mužským protějškům. Banka se jí podle žaloby také mstila za to, když si stěžovala na praktiky spolupracovníků, které byly podle ní protiprávní. Megan Messinaová po bance kvůli nižšímu ohodnocení požaduje nejméně šest milionů dolarů (143 milionů Kč) a další kompenzace za duševní újmu a ponížení. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Vysoce postavená bankéřka, která v bance zastává řídící funkci vrchní ředitelky, tvrdí, že se stala obětí „nechvalně proslulé mzdové nerovnosti“ v porovnání se svými mužskými kolegy. Banka jí prý neplatila ani polovinu toho, co jejímu kolegovi, se kterým se o titul šéfa pro globální strukturované úvěrové produkty dělila. Podle žaloby dostala v letech 2013 až 2015 od zaměstnavatele 7,3 milionu dolarů, zatímco druhý vrchní ředitel dostal 17 milionů dolarů.

Další obvinění se týká údajné zaujatosti jejího šéfa, která v ní vyvolala dojem, že v jeho „pánském klubu podřízených patolízalů“ není vítaná. Dvaačtyřicetiletá Messinaová, která je bez partnera a má tři děti, tvrdí, že nadřízený s ní jednal jako s „letní stážistkou“, trávil podstatně více času s druhým šéfem pro strukturované produkty, upíral jí účast na setkáních s klienty a pokládal jí otázky jako „Byly vaše oči vždycky tak modré?“.

Banku ale viní i z toho, že ji suspendovala, když si stěžovala na údajnou protiprávní činnost v neprospěch klientů. Společnost tím podle ní porušila americký federální zákon na ochranu oznamovatelů.

Banka podle Messinaové odmítla sdělit regulátorům, jak jiný kolega „upravil“ záznamy o obchodování, aby zatajil lživé informace o cenách, které sdělil dalšímu klientovi, společnosti Pacific Investment Management ze skupiny Allianz. Její kolega na stejné pozici pak prý nakoupil dluhopisy nejprve pro Bank of America, přestože věděl, že je chce koupit Citibank, další z klientů banky.

Žaloba, kterou Messinaová podala k federálnímu soudu na Manhattanu, je podle Reuters další z mnoha, které společnosti na Wall Street viní z předpojatosti vůči bankéřkám a z toho, že zavírají oči před pokořujícím chováním.

Mluvčí banky prohlásil, že společnost bere všechna obvinění týkající se nepatřičného chování vážně a řádně je prověří. Messinaová podle něj v bance nadále pracuje.

Newsletter