Bankovní identita je Zákonem roku

Zákon o bankovní identitě, univerzálním způsobu identifikace v on-line prostředí, s velkým náskokem zvítězil ve 12. ročníku prestižní ankety Zákon roku. Tento způsob elektronického ověření totožnosti je doposud největším digitalizačním projektem bankovních domů ve spolupráci se státem. S bankovní identitou se mohou klienti bank přihlašovat do systému veřejné správy nebo k některým službám soukromých firem. Zákon nabyl účinnosti 1. ledna letošního roku a za tři měsíce od spuštění získalo bankovní identitu již přes 5 milionů klientů bank.

Bankovní identita je revolučním projektem státu a českého bankovního sektoru, který iniciovala a zejména v počáteční legislativní fázi úspěšně vedla Česká bankovní asociace (ČBA). „Je to vzorový příklad, jak pečlivě a detailně by měla být projednána každá legislativní předloha před předložením Poslanecké sněmovně. Je také ukázkou dobré praxe při spolupráci mezi soukromým sektorem a státem. Návrh právní úpravy jsme projednávali s Ministerstvem financí, Ministerstvem vnitra, Českou národní bankou, Správou základních registrů, Finančním analytickým úřadem a vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci téměř rok a půl. Jde tak o jednu z nejprecizněji vyjednaných legislativních předloh,“ komentoval vznik zákona o bankovní identitě Filip Hanzlík, náměstek výkonné ředitelky České bankovní asociace.

Bankovní identita představuje jednoduchou, a především bezpečnou identifikační metodu, pomocí níž si klienti bank mohou v online prostředí ověřit totožnost stejně jednoduše, jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví, a čerpat tak e‑služby na webových portálech státu, potažmo veřejné správy, a v blízké budoucnosti i soukromých firem. Možnosti jejího využití přitom narůstají každým dnem. Kromě podání daní a přístupu k osobnímu daňovému účtu, lze s bankovní identitou například provést sčítání lidu, nebo se přihlásit do Portálu veřejné správy a zde si mimo jiné ověřit termíny platnosti osobních dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, vyzvednout e-recept nebo založit datovou schránku. S bankovní identitou lze také odložit podání daňového přiznání až na červen. Služeb, které je možné s bankovní identitou na Portálu občana využít, je dnes již více než stovka. „Bankovní identita přináší benefity všem, kdo s ní pracují. Státu i soukromému sektoru otevírá netušené možnosti pro dramatické rozšíření nabídky online služeb.  S její pomocí si občané mohou jednoduše, pohodlně a bezpečně vyřídit celu řadu záležitostí, aniž by kvůli tomu museli cestovat na úřad a trávit čas čekáním ve frontě. To je obzvlášť významné v době stále probíhající pandemie. Bankovní identitu je ale možné využít jako přívětivou a bezpečnou metodu identifikace na dálku i tehdy, když si chcete na internetu prostě jenom něco koupit,“ uzavírá Filip Hanzlík.

Bankovní identitu hodnotí pozitivně i čelní představitelé státu, například místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Dopis zaslaný České bankovní asociaci je dostupný zde.

Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 37 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a EMMI. Více informací na www.cbaonline.cz

Newsletter