Bankrotů v Německu je nejméně za 15 let

Počet firemních bankrotů v Německu se v loňském roce snížil o zhruba sedm procent na 24.085 případů. Zaznamenal tak již pátý pokles za sebou a dostal se na nejnižší úroveň za 15 let. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu.

Soudy podle úřadu předběžně vyčíslily celkovou hodnotu pohledávek uplatněných věřiteli v loňských konkurzních řízeních na 25,2 miliardy eur (688 miliard Kč). To představuje zhruba desetiprocentní pokles z 28,1 miliardy eur v předchozím roce.

Analytici ze společnosti Creditreform předpokládají, že v letošním roce bude počet firemních bankrotů stagnovat, nebo dokonce mírně stoupne. „Další zlepšení situace neočekáváme,“ uvedl šéf hospodářského výzkumu firmy Michael Bretz.

Počet spotřebitelských bankrotů se loni snížil o zhruba pět procent na 86.298 případů. Podle agentury DPA stojí za poklesem počtu firemních a spotřebitelských bankrotů oživení ekonomiky a příznivé podmínky na trhu práce.

Hrubý domácí produkt Německa se loni zvýšil o 1,6 procenta, letošní růst odhaduje německá vláda na 1,5 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Newsletter