Banky do Garančního systému odvedou o 721 milionů méně než loni

Banky, záložny a stavební spořitelny odvedou letos do Garančního systému finančního trhu (GSFT) 3,838 miliardy Kč, což je o 721 milionů méně než loni. GSFT, který se od letoška přeměnil z Fondu pojištění vkladů, o tom informoval ČTK.

GSFT vedle peněz Fondu pojištění vkladů spravuje peníze ve Fondu pro řešení krize, které jsou použitelné pro případné budoucí řešení krizí finančních institucí. Částka stanovená pro letošek se bude dělit mezi Fond pro řešení krize (2,96 miliardy Kč) a Fond pojištění vkladů (880 milionů Kč).

„Pro finanční instituce jsou odvody do Garančního systému zátěží snižující jejich ziskovost. Vzhledem k vysoké ziskovosti českých bank jsou tyto náklady pro akcionáře sice nepříjemné, ale snesitelné,“ řekl ČTK ekonom společnosti Deloitte David Marek. Nicméně jde podle něj o daň za posílení stability celého sektoru a omezení morálního hazardu.

V minulém roce do systému pojištění vkladů banky odváděly fixně 0,04 procenta, stavební spořitelny 0,02 procenta a družstevní záložny 0,08 procenta z celkového objemu vkladů. Od 1. ledna 2016 odvody vypočítává a stanoví jednotlivým institucím Česká národní banka na základě vypočtené rizikové váhy. Pravidla výpočtu jsou rozdílná pro Fond pojištění vkladů a Fond pro řešení krize.

„V celkovém součtu finanční instituce do obou nově vytvořených fondů odvádějí méně než v loňském roce. To je zapříčiněno zejména tím, že Fond pojištění vkladů již dosáhl minimální cílové úrovně stanovené evropskou regulací. Velikost odvodu je závislá na velikosti finanční instituce a jejím rizikovém profilu, který pak ovlivňuje výši rizikového koeficientu stanoveného regulátorem, tedy ČNB,“ uvedla výkonná ředitelka GSFT Renáta Kadlecová.

Objem peněz ve Fondu pojištění vkladů dosáhl již 0,8 procenta objemu pojištěných vkladů, tj. 16 miliard Kč, a tudíž mohou být odvody do něj nyní sníženy. Cílová částka Fondu pro řešení krize je stanovena na jedno procento objemu pojištěných vkladů (předpoklad je 25 miliard Kč v cílovém roce). K naplnění tohoto fondu by mělo dojít do konce roku 2024, celkové příspěvky mají činit necelé tři miliardy korun ročně.

Peníze do Fondu pojištění vkladů jsou odváděny pouze jednou ročně, do 30. června, a to z vkladů podléhajících pojištění. Jednou ročně jsou také odváděny příspěvky do Fondu pro řešení krize. Jejich výši stanoví ČNB pro každou finanční instituci nejpozději do 1. května.

Garanční systém finančního trhu po prvním pololetí roku 2016 hospodaří s částkou 33,6 miliardy Kč, která je rozdělena na Fond pojištění vkladů (31,1 miliardy Kč) a Fond pro řešení krize (2,5 miliardy Kč).

Lhůta pro výplatu náhrad vkladů z Fondu pojištění vkladů, na něž mají nárok klienti zkrachovalé banky, záložny nebo stavební spořitelny, se od 1. června zkrátila ze dvaceti na sedm pracovních dnů. Maximální částka, kterou mohou klienti získat zpět, zůstává 100.000 eur, tedy asi 2,7 milionu Kč.

Newsletter