Barclays: Grexit by zasáhl měny ve střední a východní Evropě

Více než polovina investorů se podle průzkumu banky Barclays domnívá, že případný odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, světové finanční trhy příliš neovlivní. Země je malá a zavedla se ochranná opatření, která by měla omezit šíření výkyvů, informovala dnes o názorech respondentů agentura Reuters. Analytici banky UBS ve své zprávě z minulého týdne míní, že chaotický odchod Řecka by zasáhl měny rozvíjejících se tržních ekonomik; největší dopad by prý měl ve střední a východní Evropě.

Průzkum Barclays se konal na přelomu druhého a třetího červnového týdne a zúčastnilo se ho 899 investorů. Grexit očekává v příštích třech měsících jenom 23 procent z nich. Názor, že takový scénář by znamenal velké negativum pro světové trhy, zastávala necelá pětina oslovených. Necelých 30 procent předpokládalo, že na ostatní země na okraji eurozóny by měl takový krok pouze omezený dopad.

Měny čeká týden napětí. Otestuje koruna 27,00?

Bankovní společnost UBS se ve své analytické zprávě zabývala dopady odchodu Řecka z eurozóny na rozvíjející se ekonomiky. Takový vývoj by z hlediska šíření nákazy podle ní nejvíce zasáhl země střední a východní Evropy, především Česko, Maďarsko a Polsko. Ekonomiky těchto zemí silně závisí na vývozu a rovněž vyvážejí výrazné množství zboží a služeb do zemí eura, stojí ve zprávě.

UBS zkoumala i možný dopad na měny rozvíjejících se trhů. Kdyby Grexit probíhal rychle a chaoticky, vedlo by to podle ní k oslabení východoevropských měn. Ty by vůči americkému dolaru mohly přijít až o pětinu hodnoty. „Největší počáteční dopad… by byl na měny jako je maďarský forint a polský zlotý, kde bychom očekávali pěti až desetiprocentní znehodnocení vůči euru, což implikuje pokles o 15 až 20 procent vůči dolaru,“ napsali analytici.

Pikora: Koruna může oslabit na 28 za dolar

Newsletter