Barclays prý zaplatí 120 milionů dolarů kvůli manipulacím s úroky

 Britská banka Barclays se dohodla, že ve Spojených státech zaplatí 120 milionů dolarů (tři miliardy Kč) za urovnání obvinění z manipulací s Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbou (LIBOR). Informovali o tom podle agentury Reuters právní zástupci žalující strany.

Investoři společnost Barclays obvinili, že se v rámci snahy o manipulaci se sazbou LIBOR spikla s konkurenty. Soudní spor namířený proti celkem 16 bankám investoři zahájili již v roce 2011. Barclays je první bankou, která se v rámci tohoto sporu dohodla na urovnání obvinění.

„Je to velmi dobré urovnání. Mohlo by to prolomit ledy a otevřít cestu dalším urovnáním v tomto sporu,“ uvedla Hilary Scherrerová z právnické společnosti Hausfeld LLP zastupující žalující stranu.

LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Dříve ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. V důsledku skandálu kolem manipulací však loni agenda související s tvorbou sazby přešla na burzovní společnost NYSE Euronext.

Newsletter