Bayer chce do konce roku nabídnou na burze akcie divize Covestro

Německá chemická a farmaceutická společnost Bayer plánuje na čtvrté čtvrtletí primární veřejnou nabídku (IPO) akcií své divize Covestro. Ta je čtvrtým největším výrobcem chemikálií v Evropě a Bayer chce z nabídky získat zhruba 2,5 miliardy eur (67,6 miliardy Kč). S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Mluvčí Bayeru se k informacím nechtěl vyjadřovat.

Nabídka akcií Covestro by tak mohla být největším vstupem na německý trh od listopadu 2000, kdy logistická společnost Deutsche Post nabídla akcie za 6,25 miliardy eur.

Bayer už loni oznámil, že hodlá oddělit svou divizi chemikálií, dříve známou jako Bayer MaterialScience, do samostatné firmy. Bayer se dál bude zaměřovat pouze na léky, veterinární přípravky a výrobu pesticidů.

Bayer údajně investorům sdělil, že chce nabídnout akcie za zhruba 2,5 miliardy eur, což by odpovídalo asi čtvrtině majetku skupiny. Konečná výše ale bude záviset na situaci na trhu.

Mateřská skupina Bayer neprodá své akcie, ale nové akcie firmy Covestro. Peníze získané z prodeje Covestro následně použije na splacení svých dluhů u firmy Bayer.

Covestro je největším světovým výrobcem chemikálií pro výrobu měkkých i tvrdých pěn. Měkká pěna se používá například v matracích, automobilových sedačkách a podešvích sportovních bot. Tvrdá pak třeba k izolaci budov a ledniček. Firma vyrábí i transparentní plasty pro panoramatické střechy, silniční protihlukové stěny a blu-ray disky.

Newsletter