Belgie oznámila zatčení dalšího podezřelého z útoků v Paříži

Belgická policie dopadla v Bruselu belgického občana Mohameda Abriniho, který byl hledán jako podezřelý v rámci vyšetřování atentátů v Paříži v listopadu 2015. Oznámila to večer belgická prokuratura. Podle ní se nyní ještě prověřuje, zda tento Belgičan marockého původu není i hledaným tajemným „mužem v klobouku“ z březnových atentátů na bruselském letišti. Zatčeni dnes byli další čtyři lidé, uvedl mluvčí prokuratury na krátké tiskové konferenci.

Dalším zatčeným podezřelým je podle prokuratury Osama K., který byl viděn se sebevražedným pumovým atentátníkem, který v březnu zaútočil v bruselském metru. Podle médií je to Švéd žijící v Belgii Osama Krayem. Ostatní zadržené prokuratura neupřesnila. Mluvčí po krátkém vyjádření odešel z tiskové konference s tím, že s ohledem na pokračující vyšetřování nelze poskytovat další informace.

Pokud se podle agentury AP potvrdí, že Abrani je i „mužem s kloboukem“, bude se jednat o klíčového podezřelého při odhalování strůjců atentátů v Bruselu a Paříži. Útoky v obou metropolích si celkem vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných. Ke každému se přihlásila organizace Islámský stát.

Belgická veřejnoprávní zpravodajská stanice VRT pokládá za „více než pravděpodobné“, že Abrini je „mužem v klobouku“, kterého letištní kamery zaznamenaly s dvěma atentátníky, kteří se krátce poté na letišti odpálili. Záhadný muž z letiště utekl a prokuratura ve čtvrtek zveřejnila záběry, kudy utíkal, a požádala veřejnost o pomoc při jeho dopadení.

Při útocích 22. března na letišti Zaventem a ve stanici metra v Bruselu tři sebevražední islamisté zabili sebe a dalších 32 lidí.

Jednatřicetiletý Abrini marockého původu se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob poté, co ho kamery loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži.

Podíl Abriniho na pařížských útocích, při kterých džihádisté zabili 130 lidí, je stále nejasný. Jeho příbuzní nicméně tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Podle médií se zřejmě podílel na plánování a logistice útoků 13. listopadu ve francouzské metropoli.

Abriniho mladší bratr v roce 2014 zahynul v Sýrii, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem. Ten byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů a zahynul při následném policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.

Abrini byl také od dětství v bruselské čtvrti Molenbeek kamarádem klíčového podezřelého z Paříže Salaha Abdeslama, který byl nedávno také zatčen v Belgii a má být v brzké době předán Francii. U benzinové pumpy si ještě loni na podzim podle vyšetřovatelů Abrini společně s Belgičanem Abdeslamem kupovali pití.

Newsletter