Belka: Polsko je k přijetí eura připraveno, není ale důvod

Polsko je připraveno přijmout euro, zatím však k takovému kroku nemá důvod kvůli přetrvávajícím problémům v eurozóně. Uvedl to guvernér polské centrální banky Marek Belka v rozhovoru s časopisem The Times.

„Proč bychom se měli snažit vstoupit do klubu, který má stále problémy? Pravda, podařilo se jim uhasit oheň, je ale jasné, že tam stále něco doutná,“ řekl Belka. „Mimochodem, domnívám se, že Polsko je na vstup do eurozóny docela dobře připraveno. Vedli bychom si tam dobře, lépe než většina zemí, které již v měnové unii jsou. Nemáme však důvod tam teď vstupovat,“ dodal.

Konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), která vyhrála nedělní parlamentní volby, podle agentury Reuters již dříve vyjádřila názor, že Polsko by mělo do eurozóny vstoupit až poté, co budou polské mzdy srovnatelné s německými.

Polsko se stejně jako Česká republika k přijetí jednotné evropské měny zavázalo při vstupu do Evropské unie. Obě země však zatím nestanovily žádný konkrétní termín pro zavedení eura.

Newsletter