Bělobrádek: Chystáme taktiku na obstrukce proti EET

Vládní koalice chystá podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka „taktické pohyby“ proti obstrukcím ve Sněmovně, kterými chce pravice zabránit přijetí zejména zákona o elektronické evidenci tržeb. Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky mezi opatření patří prodloužení večerních jednání dolní komory nebo omezení opakujících se řečnických vystoupení. Řekli to dnes novinářům po jednání koaliční rady.

„Není možné, aby jedna třetina nebo pětadvacet procent Sněmovny blokovalo vůli většiny změnit zákony,“ uvedl k odhodlání koalice Sobotka. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek doufá v dohodu, ale nepředpokládá, že by koalice nějak zákon o evidenci upravovala podle opozičních požadavků.

Bělobrádek protiobstrukční opatření moc konkretizovat nechtěl s tím, že u některých se musí ověřit, zda jsou v souladu se zákonem. „Budeme se muset pokusit eventuální obstrukce řešit dalšími taktickými pohyby, a ty jsme dneska probírali. Některé se musí ještě ověřit legislativně,“ uvedl vicepremiér.

Elektronickou evidencí tržeb se chce vláda zaměřit na šedou ekonomiku. Slibuje si od ní zvýšení daňových příjmů až o 12 miliard korun. Zákon o evidenci má být přijat do konce roku, evidence by měla být spuštěna o půl roku později. Ministerstvo financí původně chtělo jen tříměsíční prodlevu. Podle opozice je opatření zbytečné a nenaplní stanovené cíle.

Mezi koaliční priority patří prosazení asociační dohody mezi EU a Ukrajinou, kterou brzdí komunisté, zákon o prokazování původu majetku, registr smluv nebo mimořádný příspěvek k důchodům. Podle Bělobrádka si ještě dnes koaliční zástupci dolaďovali ještě úpravy loterijní novely podle návrhu poslance a místopředsedy ANO Jana Volného. „Dohodli jsme se na kompromisním řešení, které by se blížilo de facto tomu vládnímu návrhu,“ uvedl Faltýnek. Volného předloha má sloužit jako dočasná náhrada nového zákona o hazardních hrách, jehož příprava se protáhla.

K dalším tématům jednání by mohla patřit aktuální migrační krize a není vyloučeno, že kvůli ní bude mimořádné jednání dolní komory. I tak se předpokládá, že chystaná schůze potrvá déle než původně plánovaný týden.

Newsletter