Bělorusko chce MMF požádat o další úvěr

Bělorusko chce požádat Mezinárodní měnový fond o nový úvěrový program. Řekl to dnes náměstek tamního ministra financí Maxim Jermalovič. Země se potýká s negativními dopady hospodářských problémů Ruska, které je jeho největším obchodním partnerem. Do Minsku má dnes dorazit delegace MMF.     

Bělorusko v letech 2009 až 2010 získalo od MMF úvěr v objemu 3,5 miliardy dolarů (87 miliard Kč).     

„Vezmeme-li v úvahu náš soubor opatření ke stabilizaci ekonomické situace a vládní plány na strukturální reformy, tak doufáme, že tento komplexní soubor opatření se může stát základem nového programu MMF,“ řekl podle agentury Reuters Jermalovič.     

Běloruská vláda v letošním roce očekává pokles ekonomiky o 0,2 až 0,5 procenta po loňském nárůstu o 1,6 procenta. Bělorusko už letos podniklo několik kroků, aby uchránilo ekonomiku před dopady měnové krize a slábnoucí ekonomiky v sousedním Rusku. Běloruská centrální banka například zvýšila úrokové sazby a opakovaně snížila oficiální kurz měny k americkému dolaru.     

Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. 

Newsletter