Bělorusko zmírnilo vízovou povinnost, krok se týká i ČR

Bělorusko dnes zmírnilo vízovou povinnost pro občany 80 zemí světa. Opatření, které zbavuje povinnosti žádat o víza při cestách kratších pěti dnů, se týká i všech zemí Evropské unie včetně České republiky. Minsk prý doufá, že jeho krok vyvolá „vstřícnou reakci“.

Podle dekretu, který vydal prezident Alexandr Lukašenko, je podmínkou bezvízového pobytu vstup do země přes mezinárodní letiště v metropoli Minsku. Uvolnění vízového režimu se týká i občanů Spojených států, které spolu s EU v minulých letech zavedly a před rokem výrazně zmírnily sankce uvalené za tvrdý postup Běloruska proti disidentům.

„Cizinci nebudou vystaveni žádným formalitám, prostě do Běloruska přiletí, získají zde pozitivní dojmy a znovu se k nám vrátí,“ komentoval prezidentský dekret mluvčí ministerstva zahraničí Ihar Fisenka.

Běloruský režim už v minulosti podnikl několik kroků k oživení mezinárodního turistického ruchu. Bez víz mohou například cizinci navštívit vyhlášený národní park Bělověžský prales při hranicích s Polskem, který odborníci označují za jednu z nejcennějších přírodních rezervací v Evropě.

Newsletter