Beneš (ČEZ): Každý nový jaderný blok bude stát až 150 mld. korun

Energetická společnost ČEZ počítá s tím, že výstavba každého nového jaderného bloku v ČR bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. ČTK to dnes po svém vystoupení na sněmovním výboru pro životní prostředí řekl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Na výboru uvedl, že nezná ve světě žádný projekt výstavby jaderné elektrárny, kde by nebyla jasná role státu.     

„Nedovedu si představit, že by ČEZ vyhlásil, že bude stavět jadernou elektrárnu, a podařilo se mu to, aniž by do toho Česká republika nějakým způsobem vstupovala,“ řekl poslancům Beneš.     

Vláda dnes schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Podle něj je z pohledu státu žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho bloku v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.  

Mládek: Počítáme s až čtyřmi novými reaktory. Staví dcera ČEZ   

Beneš dnes ČTK potvrdil, že jako první zřejmě dojde k vyhlášení tendru na stavbu jednoho nového bloku v Dukovanech. Předběžný harmonogram jeho vzniku je takový, že po vyhlášení tendru v nejbližších letech bude zhruba v roce 2020 vybrán dodavatel, následně bude zažádáno o územní rozhodnutí a povolení k výstavbě tak, aby stavba mohla být zahájena kolem roku 2025. Následovat má výstavba nového bloku v Temelíně. O potenciálních druhých nových blocích v obou lokalitách je pak podle něj možné uvažovat kolem roku 2050. 

Newsletter