Berlín nechce otevřít další části jednání o členství Ankary v EU

Německá kancléřka Angela Merkelová teď nechce otevírat další kapitoly v jednáních o přistoupení Turecka k Evropské unii. Řekl to mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Deník Bild předtím naznačil, že Merkelová chce přístupové rozhovory ukončit zcela, což prý potvrdili účastníci její úterní schůzky s poslanci.

„Pozice kancléřky Merkelové k přístupovým rozhovorům (s Tureckem) se nezměnila,“ řekl Seibert na dotaz novinářů ohledně zpráv médií. „EU a Turecko vyjednávají roky, aniž by předem určovali výsledek. Za současných okolností není myslitelné otevírat další kapitoly rozhovorů,“ dodal podle agentury Reuters.

Podle dnešního vydání bulvárního deníku Bild řekla Merkelová v úterý poslancům své Křesťanskodemokratické unie (CDU), že chce úplně zastavit vyjednávání o členství Turecka v EU. List se odvolává na nejmenované zdroje, jež se schůzky zúčastnily.

Výklad, který dal Bild kancléřčiným slovům, ale už před Seibertem zpochybnila německá zpravodajská televize n-tv, podle které se v postoji vlády Merkelové k Turecku nic nezměnilo. Televizní stanice s odvoláním na nejmenovaného poslance CDU uvedla, že Merkelová nadále odmítá ukončit přístupová jednání s Ankarou. Neotevírání nových kapitol v přístupových rozhovorech je podle n-tv dlouhodobě společným postojem v EU, nejedná se prý o novinku či požadavek Merkelové.

Kancléřka, která se bude o premiérské křeslo znovu ucházet, byla podle n-tv vždy proti tureckému členství v EU, zároveň ale nechtěla přerušit přístupová jednání s Ankarou. Televize tento postoj označuje za rozporuplný, skrývá se za ním ovšem snaha udržet si přes přístupové rozhovory vliv na politický vývoj v Turecku.

Vztahy mezi EU a Tureckem jsou napjaté od nezdařeného červencového pokusu o puč proti tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi. Někteří představitelé členských států EU, hlavně Rakouska a Dánska, vyzvali k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005. Ke zmrazení těchto jednání kvůli postupu turecké vlády vůči opozici vyzval minulý týden i Evropský parlament (EP).

Erdogan v úterý v reakci na krok EP prohlásil, že pokud jde o členství v unii, Turecko ještě na tuto možnost zcela nezanevřelo. Dodal nicméně, že Ankara má i jiné alternativy. Zároveň pohrozil znovuotevřením cesty blízkovýchodním uprchlíkům mířícím do Evropy přes turecké území.

Dříve Erdogan uvedl, že Turecko se může sblížit s Šanghajskou organizací spolupráce (SCO). Tento asijský bezpečnostní blok vedený Ruskem a Čínou je analytiky považován za pokus o vytvoření protiváhy USA, které jsou hlavní silou v NATO, jehož členem je i Turecko.

Newsletter