Berlín se odvolal proti zablokování koupě řetězce Kaiser´s

Německé ministerstvo hospodářství se dnes odvolalo proti rozhodnutí soudu zablokovat převzetí řetězce Kaiser ́s největším německým maloobchodním prodejcem potravin Edeka. Červencové rozhodnutí soudu napadla minulý týden i Edeka, uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo hospodářství, které vede vicekancléř Sigmar Gabriel, v březnu povolilo společnosti Edeka převzít menší řetězec Kaiser‘s od skupiny Tengelmann. Zvrátilo tím rozhodnutí spolkového kartelového úřadu, který loni v dubnu toto spojení kvůli obavám z narušení konkurence zakázal. Vicekancléř Gabriel argumentoval nutností zachránit pracovní místa.

Minulý měsíc soud v Düsseldorfu rozhodnutí ministerstva zamítl a prohlásil, že proti jeho verdiktu není odvolání. Gabrielovo ministerstvo dnes argumenty soudu důrazně odmítlo a podalo odvolání ke spolkovému soudu.

Gabriel v březnu podmínil souhlas s fúzí zachováním dosavadního počtu pracovních míst ve spojené skupině po dobu nejméně pěti let. Tengelmann, který ze segmentu prodeje potravin odchází, po oznámení plánu prodeje Kaiser´s upozornil na to, že zamítnutí transakce by mohlo znamenat zánik tohoto řetězce, který provozuje asi 450 prodejen a zaměstnává kolem 16.000 lidí.

Edeka do roku 2006 působila i na českém trhu. Kvůli silné konkurenci se ale rozhodla odejít a většinu svých supermarketů prodala britské společnosti Tesco.

Newsletter