Berlín snížil odhad letošního růstu německé ekonomiky

Německá vláda dnes mírně snížila svůj odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok. Hrubý domácí produkt Německa podle nové prognózy letos stoupne o 1,7 procenta. Ještě v dubnu vláda předpokládala růst o 1,8 procenta. Za horší prognózou podle ní stojí ekonomické zpomalování v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích, informovala agentura Reuters. Pro příští rok ale již Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 procenta.

„Německá ekonomika pokračuje v růstu,“ uvedl německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Správným směrem se podle něj vyvíjí navzdory horším vyhlídkám světové ekonomiky, slabšímu hospodářskému růstu v Číně a v rozvíjejících se tržních ekonomikách, které jsou bohaté na komodity.

Německé ministerstvo hospodářství odhaduje, že vývoz letos stoupne o 5,4 procenta a dovoz do země se zvýší o 5,9 procenta. Znamená to, že zahraniční obchod se bude letos na růstu ekonomiky podílet jenom malou měrou. V příštím roce bude soukromá spotřeba pravděpodobně jediným podpůrným pilířem, uvedlo ministerstvo.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků. Loni stoupla o 1,6 procenta, nejrychleji za tři roky.

Přední německé ekonomické instituty minulý týden zhoršily odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,8 procenta z dosavadních 2,1 procenta.

Newsletter