Dolar dál čerpá z rostoucích výnosů, které podpořila nejen nad očekávání lepší data z trhu práce, tak i schválení fiskálního balíčku o velikosti 1,9 bil. USD v Senátu USA. Americký desetiletý státní dluhopis prolomil hranici 1,6 %. Oslabující euro proti dolaru stahuje měny regionu. Koruna oslabila k hranici 26,40 za euro.

Berlín zlepšil výhled německé ekonomiky

Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta, se stejným tempem růstu nyní počítá také v příštím roce. Oznámilo to dnes ministerstvo hospodářství. Předchozí prognózy předpokládaly, že hrubý domácí produkt Německa stoupne letos o 1,5 procenta a napřesrok o 1,6 procenta.     

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. Loni vykázala růst o 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky. Přední německé hospodářské instituty již minulý týden zvýšily odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 2,1 procenta z dříve předpokládaných 1,2 procenta.     

Ministr hospodářství Sigmar Gabriel dnes uvedl, že německou ekonomiku budou nadále podporovat nízké ceny ropy a slabý kurz eura. Dodal však, že Německo musí dál pracovat na zlepšování svých hospodářských vyhlídek. Země musí podle ministra více investovat do infrastruktury a hledat způsoby řešení problémů souvisejících se stárnutím populace. 

Newsletter