Berlín zvýšil odhad růstu ekonomiky, chystá vyšší investice

Německá vláda dnes zlepšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,5 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta. Tempo růstu by tak mělo zůstat na loňské úrovni. Spolková vláda chce využít příznivého hospodářského vývoje a vysokých daňových příjmů k posílení investic. V letech 2016 až 2018 počítá s dodatečnými investicemi v objemu 10 mld. eur. Více peněz by mělo směřovat například do rychlého internetu či do vzdělávacího systému.      

Vláda dnes rovněž předpověděla, že počet výdělečně činných osob v Německu se v letošním roce vyšplhá na rekordních 42,8 milionu. Upozornila, že příznivé podmínky na trhu práce přispějí k letošnímu hospodářskému růstu. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá také řada českých podniků.    

Německá ekonomika loni rostla nejrychleji za tři roky 

Spolkový statistický úřad tento měsíc oznámil, že německá ekonomika loni podle předběžných údajů stoupla o 1,5 procenta, což představuje nejrychlejší růst za poslední tři roky. V samotném čtvrtém čtvrtletí se však hrubý domácí produkt zvýšil jen o zhruba čtvrt procenta.     

Německá ekonomika zahájila loňský rok silným růstem, v průběhu roku se ale jen těsně vyhnula recesi. Ta se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Německou ekonomiku loni zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad ale měla také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. 

Německé firmy zůstávají v dobré náladě, Ifo opět roste

Nálada investorů prudce stoupá. Německu věří

Newsletter