Béžová kniha Fed: Ekonomika USA na podzim pokračovala v mírném růstu

Ekonomika Spojených států na podzim vykazovala mírný vzestup, rostoucí spotřebitelské výdaje pomohly kompenzovat slabší export, který je důsledkem silného kurzu dolaru. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne v polovině prosince, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice. Předpokládá se, že centrální banka přikročí ke zvýšení úrokových sazeb v reakci na rostoucí inflační tlaky a zlepšující se podmínky na trhu práce.

Fed v dnešní zprávě uvedl, že hospodářská aktivita se v jednotlivých měnových distriktech lišila. Celkové ekonomické vyhlídky jsou ale podle banky převážně pozitivní.

Americké ministerstvo obchodu tento týden oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 3,2 procenta. Zpřesnilo tak svůj předběžný odhad, podle něhož růst činil 2,9 procenta. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje spotřebitelů, tempo jejího růstu je teď nejrychlejší za poslední dva roky.

Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Newsletter