Béžová kniha Fedu naznačila silnější inflační tlaky. Důvod k vyšším sazbám?

Béžová kniha Federálního rezervního systému, která mapuje ekonomický vývoj Spojených států tentokrát od začátku října do poloviny listopadu, opět poukázala na mírný růst největší ekonomiky světa. Dokument rovněž zmiňuje zesílení tlaků na růst cen a další utažení podmínek amerického trhu práce. Jediným problémem však i nadále zůstává nedostatečný růst mezd.

Co se týče silnějších inflačních tlaků, Fed v tomto případě zmiňuje především nárůst v oblasti dopravy, výrobních nákladů a stavebnictví, který se následně projevuje v segmentu spotřeby.

Z hlediska trhu práce pak centrální banka poukazuje na široké utahování podmínek. Do růstu mezd se však tento vývoj promítá značně nerovnoměrně. Mzdy rostou jen mírně, a to ve většině ze všech 12 distriktů, přičemž nejvyšší nárůst je pozorován u pozic, u kterých je potřeba specializovaná pracovní síla. Fed rovněž zmiňuje, že vedle mezd se zaměstnavatelé zaměřují i na bonusové programy a další benefity, které mají přilákat nové pracovníky.

Celkově Béžová kniha vyznívá poměrně pozitivně, a to především vzhledem k pozorovaným inflačním tlakům. Ty tak můžeme považovat za fundament, který by měl přispět k dalšímu zvyšování úrokových sazeb Fedu. Všeobecná očekávání pracují s tím, že centrální banka provede další úrokový hike v prosinci. Jednat by se mělo o posun o 25 bb, tedy do pásma 1,25-1,5 procent.

Newsletter