Bezpečnostní rada nesmí nahradit policejní šetření, tvrdí Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítá snahy zatahovat Bezpečnostní radu státu do živého policejního vyšetřování. Rada tu podle něj není od toho, aby jakkoliv nahrazovala policejní šetření, k tomu slouží zákonné postupy. Uvedl to v prohlášení zaslaném ČTK. Bezpečnostní radu prý nelze účelově svolávat, sejde se proto až v řádném červencovém termínu.

O konání Bezpečnostní rady státu kvůli reorganizaci policie mají zájem lidovci a hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš k jejímu svolání dnes Sobotku vyzval dopisem. Předseda vlády předtím odložil radu z 22. června na 20. července. Účast na ní nevyloučil prezident Miloš Zeman, k reorganizaci policie se chce vyjádřit tento čtvrtek.

Zneužívání policie v politickém boji je podle Sobotky nepřípustné. „ČSSD zásadně odmítá válku o politické uchvácení policie či zastavení změn, které mají vést k její efektivnější práci a lepším výsledkům,“ uvedl premiér. Očekává, že o aktuálním vývoji reorganizace policie bude vládu do konce června písemně informovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Tuhý podal trestní oznámení

Policejní prezident Tomáš Tuhý dnes podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení kvůli pondělnímu prohlášení šéfa ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka. Tuhý je podle něho podezřelý z úniku informací. Komárek a odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta by svá podezření kolem změn v policii měli ve čtvrtek sdělit sněmovnímu bezpečnostnímu výboru, který svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO). Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) si stěžuje, že tím ANO eskaluje situaci.

„Nařčení se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života,“ uvedl Tuhý v prohlášení pro média k důvodům, proč trestní oznámení podal.

Tuhý minulý týden prosadil reorganizaci policie, v jejímž rámci se plánuje sloučení protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty naznačují, že změny ve sboru se dělají především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen. O svých důkazech k tomuto tvrzení a o propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí chtějí informovat bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny.

Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.

„O kroku pana Komárka jsme nevěděli, bližší vyjádření k tomu podávat nebudu. Myslím, že kolega už se k tomu vyjádřil, zásadně vše důležité z naší strany již padlo a v této chvíli už není prostor pro další komentáře,“ řekl dnes ČTK náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Komár tak odkázal na dřívější vyjádření olomouckého žalobce Petra Šeredy. Ten Českému rozhlasu potvrdil, že výslechy souvisely s podezřením na propojení policistů se zločinci, o kterém chce sněmovní výbor informovat Šlachta. „Pan Komárek ve vyjádření mluvil o nějakých poznatcích z nějakých kauz a my jsme také potvrzovali, že důvod, proč jsme prováděli výslechy, jsou také poznatky z několika trestních kauz. Styčné plochy to mít může,“ uvedl Šereda.

Za určitých podmínek by podle Šeredy mohli před poslanci promluvit i státní zástupci. „Pokud se nějaký orgán v rámci svých kompetencí bude informacemi zabývat, pak nám nezbude než v nějakém nezbytném rozsahu informovat,“ řekl. Nechtěl komentovat, zda by to mohlo ohrozit živé kauzy.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po vystoupení Komárka v České televizi upozornil na to, že policisté by se měli obrátit na GIBS, jestliže podezírají své kolegy z trestného činu. Komárek však uvedl, že se neobrátil na inspekci, protože právě od jejích důstojníků zaznamenal pokusy o průnik do spisu. Tuhý tvrzení o své odpovědnosti za únik informací odmítl a označil je za účelový nátlak, který ho má dehonestovat.

Sněmovní výbor pro bezpečnost se sejde ve čtvrtek

Sněmovní výbor pro bezpečnost se kvůli situaci v policii sejde ve čtvrtek. Svolal ho místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO), uvedla Česká televize. Schwarz řekl ČTK, že výbor svolal na žádost poslanců a informoval o tom jeho předsedu Romana Váňu (ČSSD), který je nyní v zahraničí. Jednání výboru by se měl podle Schwarze zúčastnit i odcházející šéf ÚOOZ Šlachta, šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek i státní zástupce Ivo Ištvan.

Předseda výboru Váňa telefonicky sdělil ČTK, že se o svolání schůze dozvěděl až následně. „Je to zcela nestandardní postup,“ uvedl. Z jeho pohledu to snižuje důvěryhodnost motivu svolání. „Jistě by to mohlo počkat do pátku odpoledne, kdy už budu v Praze, nebo na příští týden, kdy jsem měl v plánu výbor svolat,“ dodal. Váňa svolání výboru považuje za eskalaci situace kolem reorganizace policie ze strany hnutí ANO, které kvůli plánům minulý týden hrozilo výpovědí koaliční smlouvy.

Schwarz uvedl, že ke svolání výboru ho vyzvali poslanci ANO, KSČM, KDU-ČSL i Úsvitu, nebere to tedy jako politiku, ale pracovní povinnost. „Tuto situaci je nutno řešit velice rychle, v současné době probíhá výborový týden, proto jsem svolal výbor na čtvrtek,“ řekl na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ANO.

Výbor bude probírat jen informace od pozvaných hostů, nic jiného nemá na programu, řekl Schwarz novinářům. Jednání výboru zahájí jako otevřené, dodal. „Takto postavení policisté i státní zástupce by měli vědět a ví, co mohou říkat,“ uvedl. Veřejnost by měla podle něj mít právo jednání vědět, když už se téma dlouho probírá v médiích.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Schwarzovi za svolání výboru poděkoval. „Vznikalo nebezpečí, že by tu několik dnů nebo týdnů viselo ve vzduchu takhle závažné a nekonkretizované obvinění. Myslím si, že by to nepomohlo nikomu a ničemu a mohlo vyvolat různé spekulace,“ řekl novinářům Pelikán. Plnou odpovědnost za aktuální situaci podle něj nesou policejní prezident Tuhý a ministr Chovanec.

Schwarz také řekl, že při svolávání výboru postupoval přesně podle zákona. Bezpečnostní výbor může svolat jeho předseda, případně i místopředsedové. Schůzi může iniciovat podle jednacího řádu dolní komory i skupina nejméně šesti členů výboru. Podle Schwarze je nutné zklidnit situaci.

Také koaliční KDU-ČSL podle dnešního vyjádření svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel. O svolání výboru žádá Šlachta. Chce výbor informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Od policie odchází k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celostátních policejních útvarů.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zopakoval žádost hnutí, aby co nejdříve znovu jednala Bezpečnostní rada státu. Předseda ANO Andrej Babiš podle něj kvůli tomu šéfům ostatních koaličních stran dnes ráno napsal dopis. Premiér odložil Bezpečnostní radu státu z 22. června na 20. července. O brzké svolání bezpečnostní rady mají zájem i lidovci.

TOP 09 chce vyšetřovací komisi

Opoziční TOP 09 chce kvůli současné napjaté situaci uvnitř policie a sporům kolem ní zřídit vyšetřovací komisi, aby se vysvětlily kroky některých státních zástupců a policejních důstojníků, které považuje za nestandardní. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to po jednání výkonného výboru TOP 09 oznámil předseda strany Miroslav Kalousek. Podle TOP 09 nebyl nikdy vážnější důvod pro ustavení takové vyšetřovací komise. Strana trvá na dodržování pravidel právního státu.

TOP 09 vyzvala Sobotku a Chovance, aby uplatnili své pravomoci i autoritu a vynutili dodržování zákonů a pravidel uvnitř policie. „Nelze tolerovat, aby policejní úředníci nepostupovali podle zákonů a místo toho volili veřejné osočování a rozpoutávání mediální hysterie,“ prohlásil Kalousek. Podle něj to nelze vidět jinak než jako pokus o puč uvnitř policie.

Kalousek řekl, že pokud se policista setká s podezřením na možnou trestnou činnost jiného policisty, má to neprodleně předat inspekci, jak mu ukládá zákon.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg soudí, že země stojí na nejdůležitějším rozcestí od roku 1990. „Jde o podstatu našeho státu,“ řekl. „Republika stojí na právu a na pravidlech, jinak je to zdivočelá banda jako každý stát, který nedodržuje právo a pravidla,“ poznamenal.

Situací se má ve čtvrtek mimořádně zabývat sněmovní výbor pro bezpečnost. Kalousek řekl, že zástupci TOP 09 ve výboru program jeho jednání k tomuto bodu nepodpoří.

Zeman plánuje účast na Bezpečnostní radě státu

Prezident Miloš Zeman nevyloučil účast na červencové Bezpečnostní radě státu. Chtěl by na ní přispět k uklidnění situace. K reorganizaci policie se vyjádří na čtvrteční tiskové konferenci. Novinářům to dnes řekl při své účasti na sjezdu Československého svazu bojovníků za svobodu.

Zeman se ve středu odpoledne setká na Pražském hradě s místopředsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a ministrem Chovancem (ČSSD). Probere s nimi jejich neshody nad reorganizací policie, která vyvolala roztržku v koalici. „Den na to uspořádám tiskovou konferenci, kde vyjádřím své stanovisko,“ řekl Zeman.

Ke sporům v koalici o uspořádání zasedání Bezpečnostní rady státu (BRZ) Zeman řekl, že pokud se uskuteční v červenci, tak nevylučuje svou účast. „Dostavím se na ni, abych se pokusil poněkud zklidnit situaci,“ řekl Zeman. Zároveň poznamenal, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) její zasedání svolal až na červenec právě kvůli tomu, aby se situace uklidnila. Dřívější zasedání rady požaduje ANO a KDU-ČSL.

Zeman se také před novináři pozastavil nad slovy šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka. Komárek v pondělí řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z „brutálního“ úniku informací v případu, kde jde o stamiliony. „Zaujala mě ta formulace brutální únik informací. Únik informací je buď velký, nebo malý, ale ještě v životě jsem neslyšel, že by byl brutální,“ řekl Zeman.

Bělobrádek: Informaci o reorganizaci policie musí dostat i vláda

Vládní KDU-ČSL považuje za nutné, aby i vláda dostala informaci o postupu reorganizace policie. Podle předsedy strany Pavla Bělobrádka je to nezbytná podmínka pro pokračování současné koalice. Považuje za nutné, aby se k této záležitosti sešel sněmovní výbor pro bezpečnost a zabývat by se jí měla i sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Bělobrádek to řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně po jednání předsednictva strany.

„Stejně tak se domníváme, že je nutné, aby informaci o postupu reorganizace dostala i vláda. Máme také možnost režimu utajení. A domníváme se, že je to nezbytná podmínka pro to, abychom mohli dál s důvěrou pokračovat i v této koalici,“ prohlásil Bělobrádek.

Křesťanští demokraté budou také žádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby svolal Bezpečnostní radu státu na dřívější termín než na červenec. Chtěli by, aby se sešla do konce června. Premiér odložil Bezpečnostní radu státu z 22. června na 20. července. O její dřívější svolání stojí také vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Bělobrádek ujišťoval, že KDU-ČSL nechce nic vyšetřovat ani do věci zasahovat, ale chce mít informace o dění a slyšet například názor státních zástupců. Chce podle svých slov, aby se situace odpolitizovala a řešila se ve věcné rovině.

„I když si můžu myslet, že někteří policisté i státní zástupci se chovají tak trošku jako slon v porcelánu, tak na druhou stranu ten základní dojem je, že ti policisté, kteří vykonávali důsledně, tvrdě a poctivě svoji práci, jsou jakoby z policejního sboru vytlačováni,“ prohlásil člen výboru pro bezpečnost Ivan Gabal (KDU-ČSL). „A to není situace, kterou bychom si přáli,“ dodal. Výbor by podle něj mohl navrhnout některé kompromisy. O svolání výboru pro bezpečnost žádá odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Podle České televize ho chce informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí.

Newsletter