Biden varoval EU před novou větví plynovodu Nord Stream z Ruska

Americký viceprezident Joe Biden dnes varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. „Vypadá to jako pěkně špatná dohoda“ pro Evropu, protože zvýší její energetickou závislost na Moskvě, řekl dnes podle agentury AP ve Stockholmu. Plynovod je trnem v očí mimo jiné i Slovensku a premiér Robert Fico zřejmě chce také o něm dnes večer jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Plánované druhé dvojí potrubí Nord Stream 2 znamená obcházení Slovenska a Ukrajiny, tedy tradičních tranzitních zemí, přes které ruský energetický gigant Gazprom dodává plyn do Evropy. Tyto země by tak přišly o nemalé příjmy z tranzitních poplatků.

Fico podle slovenských webů před odletem do Moskvy prohlásil, že vybudování nového plynovodu Nord Stream 2 by Slovensko výrazně poškodilo. „Jestliže by přes Slovensko přestal proudit ruský plyn na západ, přijdeme ročně o 800 milionů eur,“ řekl.

Na druhé straně energetická cenová válka mezi Moskvou a Kyjevem v minulosti způsobila přerušení dodávek plynu z Ruska do Evropy.

Biden dnes poznamenal, že uzavřít Evropu „do větší závislosti na Rusku v této chvíli… by zásadně destabilizovalo Ukrajinu“. Nicméně hned také „diplomaticky“ dodal, že o této záležitosti musejí rozhodnout sami vedoucí představitelé Evropské unie.

Viceprezident USA po jednání se švédským premiérem Stefanem Löfvenem rovněž podotkl, že ruský plyn „může a měl by být“ součástí evropského trhu. „Ale tento trh musí být otevřený a soutěživý. Všichni musejí hrát podle pravidel,“ řekl.

„Žádná země by neměla být schopna využívat energii jako zbraň… k vynucování politiky jiných zemí,“ dodal se zjevnou narážkou na Rusko.

Newsletter