Bilance zahraničního obchodu ČR je ve schodku prvně od prosince 2014

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu pro Česko deficitem zhruba 0,1 miliardy korun. Loni v srpnu přitom byla v přebytku 1,1 miliardy. Oznámil to dnes ČSÚ. Na meziročním poklesu se podle statistiků podílel hlavně obchod se stroji a dopravními prostředky. V deficitu je bilance poprvé od prosince 2014.

Vývoz se sice v srpnu celkem meziročně zvýšil o 3,9 procenta na 230,4 miliardy, ale dovoz rostl ještě výrazněji – o 4,5 procenta na 230,6 miliardy. Meziroční pokles v bilanci obchodu s cizinou statistici letos zaznamenali již v březnu a červenci, deficitem ale skončila poprvé od začátku roku. Naposledy byla bilance zahraničního obchodu v minusu loni v prosinci, kdy deficit činil 5,6 miliardy.

Za všech osm měsíců od začátku roku je bilance zahraničního obchodu pozitivní. Přebytek za leden až srpen ale meziročně klesl o 2,6 miliardy na 107,5 miliardy korun. Vývoz oproti loňsku stoupl o 6,5 procenta a dovoz o rovných sedm procent.

Saldo zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončilo v srpnu přebytkem 38,2 miliardy korun, a bylo tak meziročně o 2,3 miliardy vyšší. Obchod se státy mimo EU byl ale stále ve schodku, který se navíc prohloubil o 3,5 miliardy na celkem 37,3 miliardy korun.

„Celkovou bilanci v národním pojetí nepříznivě ovlivnil především meziroční pokles přebytku bilance strojů a dopravních prostředků o 2,2 miliardy korun, polotovarů a materiálů o 0,8 miliardy, průmyslového spotřebního zboží o 0,4 miliardy a surovin o 0,3 miliardy,“ oznámili statistici. Navíc se prohloubil deficit obchodu s chemickými výrobky, a to o 2,3 miliardy Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci podle ČSÚ mělo především zmenšení schodku v obchodu s minerálními palivy o čtyři miliardy korun a zvýšení přebytku obchodu s nápoji a tabákem o 0,3 miliardy.

Newsletter