Bill Gates kritizoval Trumpa a Sanderse za ekonomické ochranářství

Zakladatel americké technologické společnosti Microsoft a nejbohatší člověk světa Bill Gates kritizoval republikánského uchazeče o stranickou prezidentskou nominaci Donalda Trumpu a jeho demokratického rivala Bernieho Sanderse za jejich ochranářské postoje k hospodářství USA. Tím, že oba vyzývají americké firmy k vrácení výroby ze zahraničí zpět do vlasti, nepochopili podstatu moderní americké ekonomiky, řekl Gates v rozhovoru s listem Financial Times.

Trump v pondělí navrhl zavést dovozní clo pro čínské zboží až do výše 45 procent. Učinil tak těsně před dnešními primárkami ve státě New York, které jsou považovány za jedny z klíčových. Trump svůj názor vysvětlil tím, že Číňané okrádají Američany o práci a peníze. Sanders zase přislíbil, že jako prezident se zasadí o to, aby domácí podniky opět vyráběly více produktů v USA a ne v levných montovnách, jako je například Čína.

Gates se v rozhovoru s Financial Times řečnicky ptá, kdo je hlavním vítězem globalizace hospodářství. „No, přemýšlím, kdopak to asi je?“ tázal se miliardář. „Jsme to my,“ dodal.

Jako příklad zmínil strojírenský kolos Boeing či svůj Microsoft. Tyto společnosti, jak připomněl, vydávají miliardy dolarů na výzkum a vývoj, a to především díky tomu, že se mohou soustředit na globální trh se sedmi miliardami obyvatel a ne jen na ten americký se 330 miliony.

„Přeji si, abychom jen tak pro legraci mohli na pár týdnů zastavit obchodování a pak by Boeing, Microsoft, Hollywood a farmaceutický průmysl upravily své rozpočty na výzkum a vývoj. Po dvou týdnech by lidé, světe div se, zjistili, že to nebyl moc dobrý nápad,“ řekl Gates. Sám sebe pak označil za jasného příznivce volného obchodu.

Tématem rozhovoru byla i situace v Evropě. Gates řekl, že se znepokojením sleduje, jak roste popularita evropských politických stran, které jsou zahleděné do sebe. V řadě států včetně USA nyní sílí pocit, že našim dětem se povede hůře než nám, což je podle něj nešťastný a špatný náhled na budoucnost.

Také varoval před odchodem Británie z Evropské unii, o čemž budou Britové hlasovat v červnovém referendu. Pokud se Londýn rozhodne k odchodu z evropského bloku, poškodí to podle Gatese nejen Británii, ale i EU a zbytek světa.

Newsletter