Bloomberg: ECB bude zřejmě ukončovat nákupy dluhopisů postupně

 Evropská centrální banka (ECB) bude před ukončením kvantitativního uvolňování měnové politiky zřejmě postupně omezovat rozsah nákupů dluhopisů. S odvoláním na představitele ECB, kteří si nepřáli být jmenováni, to dnes uvedla agentura Bloomberg. Objem nákupů by mohl být snižován v krocích po deseti miliardách eur měsíčně. Po zprávě zamířil prudce vzhůru kurz eura i výnosy dluhopisů v eurozóně.

ECB spustila nákupy dluhopisů loni v březnu, aby tak podpořila hospodářský růst a inflaci. Letos v březnu měsíční objem programu zvýšila na 80 miliard eur (2,2 bilionu Kč) z původních 60 miliard eur. Program hodlá ukončit nejdříve v březnu příštího roku. Představitelé ECB podle Bloombergu nevylučují, že nákupy budou v plném rozsahu pokračovat i po tomto datu. Termín, kdy začnou být tyto nákupy omezovány, prý bude záviset na ekonomických vyhlídkách.

Omezováním nákupů dluhopisů v krocích po deseti miliardách eur měsíčně by ECB zvolila podobnou strategii, jakou při ukončování kvantitativního uvolňování měnové politiky využila americká centrální banka (Fed). Učinila to s cílem omezit dopady na finanční trhy.

Newsletter