Bloomberg: Letošek by mohl být pro euro rokem desetiletí

Jakkoli se zdálo, že letošek bude pro euro katastrofou, teď má našlápnuto ke svému nejlepšímu roku za desetiletí, píše agentura Bloomberg. V tomto týdnu se euro vůči dolaru dotklo nejvyšší úrovně za šest měsíců a má na to se v prvním pololetí stát nejvýkonnější měnou ve skupině deseti nejvyspělejšími ekonomik G10.

Porážka „anti-euro“ kandidátů ve francouzských a nizozemských volbách, lepší než očekávaný vývoj ekonomiky regionu a větší příliv prostředků na kapitálové trhy eurozóny, to vše povzbuzuje důvěru investorů.

Od počátku roku euro vůči americkému dolaru zpevnilo o více než šest procent a mohlo by zaznamenat největší roční vzestup od roku 2007. Banky, jako jsou Credit Agricole SA, UniCredit SpA a ING Groep NV, před časem zlepšily své předpovědi o vývoji evropské měny, podle ING se do poloviny příštího roku vyšplhá na 1,20 dolaru. Ve čtvrtek se kurz pohyboval kolem 1,1210 USD.

Přitom za poslední tři roky euro ztratilo 23 procent. Německá kancléřka Angela Merkelová před několika dny prohlásila, že evropská měna je příliš slabá kvůli politice Evropské centrální banky (ECB). Podle vyjádření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je euro nejvíce podhodnocenou měnou v G10.

Z hospodářských údajů, které byly v poslední době zveřejňovány, je patrné, že regionu se podařilo vymanit se z finanční krize. Apetit po euroaktivech teď povzbudilo i vítězství Centristy Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách a pokrok v jednání o řeckém dluhu.

Jak napsala svým klientům investiční společnost Morgan Stanley, už začíná být zřejmé, že se euro pohybuje v souladu s pozitivními ekonomickými daty a silnější růst znamená silnější euro.

Newsletter