Bloomberg: Obavy z brexitu zvyšují zájem investorů o zlato

Nejistota na světových trzích před čtvrtečním referendem o budoucnosti Británie v Evropské unii zvyšuje zájem o zlato. Cena kovu se v minulých dnech vyšplhala na zhruba 1300 dolarů (31.180 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), což je nejvyšší úroveň za téměř dva roky. Takzvané hedgeové fondy, určené převážně pro bohatší investory, nyní sázejí na to, že cena se bude zvyšovat i nadále.

Údaje americké Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC) ukázaly, že během týdne do minulého úterý zvýšili manažeři fondů sázky na růst cen zlata o 29 procent. Počet těchto kontraktů byl druhý nejvyšší v historii a příliš nescházelo do rekordu ze srpna 2011. O měsíc později se tehdy cena zlata vyšplhala na rekordních více než 1923 dolarů za troyskou unci.

Ceny zlata se zvyšují už tři týdny v řadě, což je nejdelší takové období od února. Oproti tomu v květnu ceny zlata klesaly. Investoři očekávali, že americká centrální banka (Fed) znovu zvýší úrokové sazby, a jejich zájem o zlato klesl. Šéfka Fedu Janet Yellenová ale před několika dny řekla, že k rozhodnutí ponechat sazby beze změny přispěla i hrozba takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie.

„Pravděpodobnost růstu ceny zlata je vyšší než pravděpodobnost jejího poklesu,“ upozornil hlavní analytik investiční společnosti GoldMoney Josh Crumb, který se v kancelářích firmy v Torontu podílí na správě investic za 1,7 miliardy USD (přes 40 miliard Kč). „Aby cena zlata klesla, museli by zvýšit úrokové sazby víc, než trh očekává. A to je podle mě velmi nepravděpodobný scénář,“ citovala jej agentura Bloomberg.

Brexit by podle Yellenové mohl nepříznivě ovlivnit vyhlídky americké ekonomiky. Kvůli tomu se zvýšil zájem o drahé kovy, které jsou považovány za bezpečné útočiště v dobách nejistoty a za uchovatele hodnoty.

Newsletter