Bolívie plánuje zvětšit plochy pro legální pěstování koky

Bolivijská vláda chce zvýšit množství legálně pěstované koky v zemi. Podle nového zákona by se měla plocha pro beztrestné pěstování této rostliny zvýšit z 12.000 na 20.000 hektarů. Informovala o tom agentura EFE. Záměr přijmout takový zákon potvrdil v pondělí na tiskové konferenci prezident Evo Morales, který je dlouhodobě velkým zastáncem koky pro její léčivé účinky.

Bolivijská ústava z roku 2009, kterou prosadil Morales, označuje koku za „kulturní dědictví, obnovitelný přírodní zdroj biodiverzity v Bolívii a faktor sociální soudržnosti“. Podle ústavy tato rostlina není ze své podstaty omamnou látkou, ač část produkce zneužívají obchodníci s drogami pro výrobu kokainu.

První indiánský prezident Bolívie, kterého do čela země před deseti lety vyneslo vedení odborářů a pěstitelů koky, tuto rostlinu dlouhodobě propaguje jako součást národní kultury – odpradávna pomáhá Bolivijcům zahánět únavu a hlad.

Morales kdysi dokonce navrhoval rozdávat koku do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku. Před lety ji také demonstrativně žvýkal na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni a letos při audienci u papeže daroval Františkovi knihy o jejích příznivých zdravotních účincích.

Newsletter