Bombardier prodal více letadel, zlepšil výhled do konce roku

Kanadský výrobce letadel a vlaků Bombardier hospodařil ve třetím čtvrtletí s nižší ztrátou, než původně očekával. Společnost, které se v posledních letech nedařilo a která hodlá zrušit dalších zhruba 7500 pracovních míst, počítá podle svého dnešního sdělení do konce roku se zlepšením ekonomických ukazatelů ve všech oborech činnosti.

Čistá ztráta ve čtvrtletí dosáhla 94 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč), zatímco před rokem činila 4,88 miliardy USD. Tržby klesly o deset procent na 3,74 miliardy dolarů (92,8 miliardy Kč). Firma před rokem zaúčtovala jednorázové odpisy kolem 4,4 miliardy dolarů.

Ztráta na jednu akcii dosáhla čtyř centů proti ztrátě 2,20 USD před rokem. Při zohlednění jednorázových položek pak čtvrtletní ztráta činila deset milionů dolarů, zatímco analytici v anketě agentury Reuters v průměru počítali se ztrátou 92,8 milionu USD. V přepočtu na akcii pak byla firma na nule, zatímco analytici čekali ztrátu tři centy.

Bombardier ve čtvrtletí prodal 36 letadel pro podnikatelskou klientelu proti 43 ve stejném období loňského roku. Dopravních letadel se ve stejném období prodalo 16, o dvě více než loni.

Firma nově předpovídá, že celoroční provozní zisk (EBIT) se vyšplhá na 350 milionů dolarů, zatímco dosud management počítal se ziskem 200 milionům dolarů. Tržby firma předpovídá asi 16,5 miliardy dolarů, zatímco v září uváděla, že je očekává blízko spodní hranice pásma 16,5 miliardy až 17,5 miliardy dolarů.

Společnost má přislíbenou investici od kanadské federální vlády na vývoj dopravního letadla CSeries, ale zatím dostala jen příspěvek od místní vlády v Quebeku. Letadel této série se tedy letos vyrobí méně. Bombardier má s vývojem tohoto stroje potíže, zejména kvůli mnohem vyšším nákladům, s nimiž původně počítal.

Bombardier minulý měsíc avizoval, že zruší 7500 pracovních míst, převážně v sektoru výroby vlaků. V letošním roce jde přitom už o druhé kolo propouštění.

V České republice Bombardier působí prostřednictvím divize Bombardier Transportation, jejíž závod v České Lípě vyrábí vlakové součástky. Firma podle svých internetových stránek v Česku zaměstnává přes 900 lidí.

Newsletter