Boris Johnson chce respektovat práva občanů ze zemí EU

Práva občanů z unijních zemí, kteří žijí ve Spojeném království, se budou v plné míře respektovat. Napsal to na webu listu The Daily Telegraph bývalý starosta města a důrazný zastánce brexitu Boris Johnson. Pokud jde o brzké skotské referendum o nezávislosti, nemá prý „k ničemu podobnému chuť“.

Voliči, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, nerozhodovali ze strachu z přistěhovalců, konstatoval Johnson. Pokud jde o imigrační politiku, ta musí odpovídat potřebám britského obchodu a průmyslu.

Změny ve vztazích mezi Británií a EU nebudou nijak uspěchané, reagoval bývalý starosta na výzvy některých unijních politiků, aby se brexit realizoval co nejdřív. Johnson nepochybuje, že Británie bude dál využívat výhod volného obchodu a přístupu k jednotnému trhu.

Konzervativec Johnson patřil k hlavním propagátorům odchodu země z evropského integračního procesu a stal se ve straně britských toryů hlavním soupeřem premiéra Davida Camerona, který se zasazoval o setrvání v EU. Když Cameron po referendu oznámil odchod z funkce premiéra, právě Johnsona označovala britská média za jeho nejpravděpodobnějšího nástupce.

Newsletter