Bořivoj Líbal: Kdo se nebojí, na peníze teď bez větších obtíží dosáhne

Transakcím teď nahrává investiční nejistota v okolních státech, vzniká velké množství startupů, které hledají své investory, úroky jsou současně na minimech. Kdo se nebojí, často na peníze bez větších obtíží dosáhne a může investovat, říká Bořivoj Líbal, který je rok v čele české pobočky mezinárodní kanceláře PwC Legal. Jak přistupuje k první příležitosti bilancovat a co PwC nabídne na sklonku května v Lobkowiczkém paláci na semináři „S byznysem na rozcestí“?

Vaší doménou jsou fúze a akvizice. Jak vnímáte současný vývoj trhu v České republice?

Za nás vnímáme transakční nárůst zejména v oblasti středně velkých podniků. V rámci celkového objemu transakcí, se loni na českém trhu uskutečnily transakce za více než 184 miliard korun, rok předtím šlo jen o něco menší číslo, vývoj tedy hodnotíme velmi úspěšně.

Jak vidíte letošek?

Pokud jde o tento rok, tak za jeho první polovinu vnímáme v PwC respektive v PwC Legal velký nárůst transakční práce, ale to rozhodně nemusí být objektivní měřítko.

Co vzestup transakcí žene?

Nahrává jim teď investiční nejistota v okolních státech, pochopitelně generační obměna, která přirozeně nastává a řeší se otázky převodů na nástupce. Vzniká velké množství startupů, které hledají své investory, úroky jsou současně na minimech, takže kdo se nebojí, často na peníze bez větších obtíží dosáhne a může investovat. Doba je pro tento segment tedy optimální.    
 

Tento měsíc je to přesně rok, co jste se dostal do čela české pobočky velké mezinárodní kanceláře patřící do velké čtyřky, jak vnímáte své působení uvnitř firmy.

Musím přiznat, že rok utekl jako voda, a trochu mi to již vše splývá, ale entuziasmus, se kterým jsem do PwC Legal nastoupil, mě myslím ani po roce neopustil, což je podle mého nejdůležitější. Vnímám své působení ve dvou rovinách, jedna rovina je má osobní, kdy to vnímám jako možnost dostat ze sebe to nejlepší a druhá rovina spočívá v odpovědnosti, která jde ruku v ruce s takovou pozicí. Bavím se o odpovědnosti vůči lidem, tedy především klientům a kolegům ve firmě a bezesporu také vůči ostatním mladým lidem v ostatních advokátních kancelářích a v obdobném byznyse. Tuto odpovědnost vnímám velmi vážně.

Závazek vůči ostatním mladým lidem, jak to myslíte?

Svého působení v PwC si vážím už pro to, že vnímám celé PwC jako velmi pokrokovou a inovativní společnost, což potvrzuje mimo jiné to, že i přes můj mladý věk jsem se ocitl v čele její advokátní kanceláře. A to rozhodně jde mimo jakýkoliv standard či zavedený kolorit na trhu. Současně to však vzhledem ke svému věku vnímám i jako velký závazek vůči ostatním mladým lidem, kterým v případě mého úspěchu, třeba pomůžu otevřít cestu v kariéře, protože by tento příklad mohl  sloužit jako jakýsi precedens toho, že na takovém postu nemusí sedět lidé po čtyřicítce, aby to dobře fungovalo, a že ne věk je tou esencí úspěchu. Je to tedy něco, co mě samotného žene kupředu.

Jak se vám takto mladému tedy funguje?

Řekl bych, že víc než dobře. I po tom roce bez dovolené stále cítím, že mám spousty energie a nápadů, výhoda mladého člověka (úsměv). Mám teď navíc skvělý tým lidí, kteří dohromady dobře fungují a to je velmi důležité při realizaci cílů kanceláře a plnění našeho advokátního poslání.

Akcentujete u sebe věk. Jak jsou na tom lidé ve Vašem týmu?

Přiznám se, že věk moc neřeším, zajímá mě, co lidé umí a jak svou práci berou vážně. Energičtí musí být ale určitě všichni, to je dost podstatné, aby se věci hýbaly kupředu. Jinak tým máme věkově poměrně pestrý, od studentů pátého ročníku, kteří jsou u nás na stážích, přes koncipienty, kterým je kolem pětadvaceti, po advokáty, kterým je mezi 28 až po 49 let.

Na 31. května plánujete seminář „S byznysem na rozcestí„. Čím chcete oslovit?

Seminář, který bude v Lobkowiczkém paláci, bude spíše networkingový, odlehčený, budeme se snažit propojit zajímavé lidi z různých oblastí byznysu, nicméně jeho téma je směřováno primárně na M&A, tedy problematika nákupu či  prodeje společností, to je jeho první část. Pak máme druhou část, kde se budeme bavit  o netradičních formách investic. Je tedy určen nejen pro majitele firem, kteří přemýšlí o případném prodeji své firmy, což se po 25 letech od revoluce začíná dít velmi často, ale také pro možné investory, případně lidi, kteří si hrají s myšlenkou investovat do něčeho, co není příliš běžné. V neposlední řadě je pro lidi, kteří chtějí potkat jiné zajímavé lidi a pobavit se u dobrého jídla a pití.  

Rád věci dělám jinak než ostatní a uspořádat tento typ akce v těchto exkluzivních prostorách mi přišlo jako něco netradičního pro řekněme obchodní seminář či setkání. Palác se nám zdá jako důstojné místo, ze kterého je při snídani fantastický výhled na Prahu a prostory mají svou nezapomenutelnou atmosféru. Chtěl jsem, aby v době pauz na kávu a oběda hrála třeba živá hudba s fantastickou zpěvačkou Petrou Vlkovou, nebo byla možnost degustace 25 letého Chivas Regal. Dělat věci jinak a dobře je naše moto a to i u seminářů, nikdo se přeci nechce nudit na pořád stejných typech akcí dokola.    

K dnešnímu dni máme zatím potvrzeno něco málo přes 80 lidí, což je skvělý počet na fajn setkání nebo propojení nových lidí. Nechceme to rozhodně dělat jako masovku, tomu i odpovídá vstup na setkání,  

Kdo na akci promluví?

Za naši advokátní kancelář tam vystoupí Rudolf Kožušník a já, za PwC Advisory vystoupí Jan Hadrava, mezi externími řečníky budou například Jiří Zelinka ředitel Erste Private Banking, Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Roklen, Radovan Hasala ze společnosti ELECTRIC PARK, Jadran Šetlík, známý fotograf, či Dávid Fogad ze společnosti Millionaire gallery Prague.    

Plánujete ještě akce podobného typu, nebo máte i jiné aktivity?

To nebudu prozrazovat, plány máme, jediné co mohu prozradit je, že tento typ semináře bych rád udržel jako tradici PwC Legal i nadále. Samozřejmě vše závisí na tom, jak hosté budou spokojeni. Já pevně věřím, že budou.

Bořivoj Líbal (34 let) je od roku 2015 řídícím partnerem mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal. Bořivoj se soustředí zejména na domácí a mezinárodní akvizice, restrukturalizace a právo obchodních společností. Kromě vedení kanceláře má na starosti i oddělení korporátního práva a portugalskou desku v PwC. V roce 2006 úspěšně absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, v pátém ročníku právnické fakulty studoval rovněž na Lisabonské univerzitě v Portugalsku. Jeho právní kariéra začala v mezinárodních advokátních kancelářích a od roku 2011 působil i v největší české advokátní kanceláři. Bořivoj mluví anglicky a portugalsky.

Newsletter