BP v 1Q16 s uprav. čistým ziskem 532 mil. USD (oček. ztráta 244,9 mil. USD)

AKTUALIZOVÁNO – Britskému ropnému gigantu BP klesl čistý zisk v prvních třech měsících roku o 80 procent na 532 milionů dolarů (12,8 miliardy Kč), zatímco před rokem činil 2,6 miliardy dolarů. BP se nadále potýkala s nízkými cenami ropy. Podnik dnes oznámil, že by mohl dál snižovat kapitálové výdaje.

Světové ceny ropy klesly v únoru na nová dvanáctiletá minima. Od té doby sice stouply již o zhruba 70 procent, stále jsou však asi 60 procent pod úrovní poloviny roku 2014, kdy ropa začala klesat. Generální ředitel BP Bob Dudley předpokládá, že rovnovážnému stavu se světový trh s ropou přiblíží do konce roku. Těžaři totiž přerušují činnost na ropných polích a poptávka po pohonných hmotách zůstává slušná.

Hospodaření podniku ve čtvrtletí pomohla divize zpracování a prodeje ropy, která vytvořila zisk 1,8 miliardy dolarů. Oproti tomu divize těžby ropy a zemního plynu skončila ve ztrátě 747 milionu dolarů.

BP předpokládá, že bude mít letos kapitálové výdaje kolem 17 miliard dolarů, tedy na spodní hranici svého dřívějšího odhadu, napsala agentura Reuters. Pokud budou ceny ropy dál klesat, mohla by je snížit až na 15 miliard dolarů.

Newsletter