Brabec viní ČSSD z pokrytectví, stáhl návrh na zvýšení poplatků

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal rozhodnutí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) stáhnout z jednání vlády novelu zahrnující návrh na zvýšení poplatků za čerpání spodních vod. ČSSD by ho ve vládě nepodpořila, uvedl na twitteru. Brabec má přístup vládních partnerů za pokrytecký. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za „podrazáckou“. Sobotka v inzerátech uvádí, že ČSSD je proti zdražování vody a zve k říjnovým krajským a senátním volbám.

„Vítám, že ministr životního prostředí dnes stáhl svůj návrh na zdražování vody. ČSSD by ho ve vládě nepodpořila,“ uvedl Sobotka na sociálních sítích. Podle kritiků by mohla novela vodního zákona zvednout poplatky za vodu až o 17 procent. Proti novele v posledních dnech vystoupili sociální demokraté, odboráři i provozovatelé vodovodní soustavy. Podle Brabce novela ale pouze reaguje na zadání, které loni schválila vláda, když přijala koncepci hospodárného nakládání s vodami. K návrhu k tomu nepadly připomínky v přípravném řízení.

„Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje,“ řekl Brabec.

Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů by se ale cena zvedla více, protože se z poplatku odvádí i daň z přidané hodnoty.

Newsletter