Bratislavu čekají kvůli summitu zejména dopravní omezení

Bratislavu čekají v pátek kvůli summitu státníků 27 členských zemí Evropské unie rozsáhlá omezení v dopravě. Podle slovenského ministerstva vnitra budou bezpečnostní opatření největší od roku 2005, kdy se ve slovenské metropoli sešli na společné schůzce tehdejší americký prezident George Bush mladší se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Rozšířená bezpečnostní zóna pod dohledem policie bude zejména u Bratislavského hradu, kde se uskuteční samotná jednání státníků unijních zemí bez Británie, a také na opačném břehu Dunaje v okolí výstaviště Incheba. Tam bude zřízeno tiskové centrum a tam jsou také naplánovány tiskové konference po summitu.

Dopravní omezení začnou ráno, kdy policie v 8:00 na dvě hodiny uzavře dálnici a navazující silnice od letiště po Bratislavský hrad včetně jednoho z mostů přes Dunaj. V té době nebude možný ani příjezd či odjezd veřejnosti z bratislavského letiště M.R. Štefánika, kam létají také České aerolinie. Letiště již vybídlo cestující, aby se v pátek dostavili ke svému odletu nejméně tři hodiny předem.

V době uzavření dálnice od letiště do města bude automobilová doprava vedena přes město, kamiony v případě potřeby policie odstaví již na dálnici. Se zpožděním tak musejí počítat také řidiči nákladních vozidel, kteří budou na cestě od Trnavy přes Bratislavu dále do Maďarska, Rakouska či Česka.

Hodinu po poledni začnou další dopravní omezení, a to v souvislosti s přesunem delegací na plavbu po Dunaji a s návštěvou muzea Danubiana v Čunovu u slovenské metropole. V souvislosti s plavbou policie postupně na krátkou dobu uzavře v Bratislavě všechny mosty přes Dunaj, státní plavební správa zase vydala zákaz plavby jiným lodím po části slovenského toku Dunaje.

V podvečer po plánovaném skončení summitu státníků zase budou uzavřeny silnice k letišti.

Slovenské ministerstvo vnitra vybídlo řidiče, aby v pátek kvůli dopravním omezením omezili jízdu autem po Bratislavě. Dopravě by mohlo pomoci, pokud se obyvatelé metropole rozhodnou pro prodloužený víkend vzhledem k tomu, že ve čtvrtek je na Slovensku svátek.

Omezení v dopravě a pohybu lidí platí již v současnosti v centru Bratislavy, kde se během probíhajícího slovenského předsednictví konají neformální schůzky ministrů členských států EU.

Newsletter