Brazílie ve 3. čtvrtletí prohloubila nejhorší recesi za 25 let

Hospodářská recese v Brazílii se ve třetím čtvrtletí prohloubila, země je v nejhorší recesi za posledních 25 let. Hrubý domácí produkt (HDP) největší ekonomiky v Latinské Americe klesl proti proti předešlému kvartálu o 1,7 procenta, proti stejnému období loni je propad nejhlubší v novodobé historii Brazílie. Ukázaly to dnešní údaje tamního statistického úřadu.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali mezičtvrtletní pokles HDP o 1,2 procenta. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt snížil o 4,5 procenta, což představuje nejhlubší pokles od roku 1996, kdy se data podle současné metodiky začala sledovat.

Mladé tržní ekonomiky v Latinské Americe a v Africe srážejí nízké ceny komodit, žádná ze zemí ale nemá tak velké problémy jako právě Brazílie. Tam se vzájemně umocňují hospodářská a politická krize, související mimo jiné s rozsáhlým korupčním skandálem. Do něj je zapletena vláda brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové, která je mezi lidmi neoblíbená. Kabinet musel přijmout řadu úsporných opatření, omezit výdaje a zvýšit daně. Důvěru investorů ani spotřebitelů to ale neoživilo.

Investice ve třetím čtvrtletí klesaly již deváté čtvrtletí v řadě, meziročně se snížily o 15 procent. Spotřeba domácností se kvůli zhoršující se situaci na pracovním tru a zrychlující se inflaci propadla o 4,5 procenta.

Newsletter