Brazilská ekonomika díky vládním výdajům zpomalila pokles

Brazilská ekonomika díky masivním vládním výdajům v prvním čtvrtletí zpomalila pokles. Hrubý domácí produkt (HDP) Brazílie se snížil o 0,3 procenta po propadu o 1,3 procenta v předešlém kvartálu. Největší ekonomika v Latinské Americe přesto zaznamenala pátý kvartální pokles za sebou. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů statistického úřadu IBGE.

Analytici v průzkumu Reuters očekávali pokles o 0,8 procenta. Za nečekaným výsledkem stojí podle expertů neudržitelné výdaje brazilské vlády. V prvním čtvrtletí se veřejné výdaje zvýšily o 1,1 procenta, tedy největší měrou od roku 2013.

Brazílie v současnosti prochází nejhorší hospodářskou recesí od 30. let minulého století. Ekonomové předpokládají, že za celý letošní rok se brazilská ekonomika propadne o čtyři procenta.

Podle ekonoma Joaa Franciska Gonçalvese ze společnosti Banco Factor dnešní čísla na tomto názoru příliš nemění. „Ekonomika se stabilizuje a přestane klesat až mezi čtvrtým čtvrtletím a prvním čtvrtletím příštího roku,“ uvedl podle agentury Reuters.

Podle ministerstva financí dnešní údaje poukazují na to, že Brazílie prochází „nejintenzivnější recesí“ ve svých dějinách. Ekonomika by se však měla začít v příštích čtvrtletích zotavovat díky opatřením, která nedávno ohlásil prozatímní prezident Michel Temer. Temer, který v úřadu nahradil dočasně sesazenou prezidentku Dilmu Rousseffovou, slíbil, že sníží rozpočtový schodek a obnoví důvěru trhů, což by mělo podnítit hospodářský růst.

Od Temerova nástupu do dočasné prezidentské funkce 12. května však brazilské akcie klesly o téměř deset procent. Dva ministři jeho kabinetu odstoupili po zveřejnění nahrávek, podle kterých se snažili zbrzdit vyšetřování korupční aféry kolem státní ropné společnosti Petrobras a některých velkých politických stran. Protestům čelí i samotný Temer.

Newsletter