Brazilská ekonomika šesté čtvrtletí za sebou klesla

Brazilská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,6 procenta a pokles zaznamenala již šesté čtvrtletí za sebou. Investice však poprvé od roku 2013 vzrostly, což mezi analytiky vyvolalo naději, že by ekonomika mohla začít mírně oživovat. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil brazilský statistický úřad IBGE.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru snížení hrubého domácího produktu o 0,5 procenta. V meziročním srovnání HDP klesl o 3,8 procenta.

Investice se v období duben až červen zvýšily o 0,4 procenta a vzrostly poprvé po deseti čtvrtletích poklesu. Také průmyslová výroba dosáhla bodu zvratu a po pěti čtvrtletích propadu se zvýšila.

Spotřeba domácností se však po šesté za sebou snížila, a to o 0,7 procenta. Spotřeba tvoří převážnou část brazilského HDP a zřejmě bude brzdit ekonomiku i nadále kvůli vysoké nezaměstnanosti v zemi.

Další brzdou by mohla být i silná domácí měna, která zhoršuje konkurenceschopnost brazilského zboží v zahraničí. Dovoz se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 4,5 procenta a překonal růst vývozu. Domácí měna real od počátku roku posílila o 22 procenta díky optimismu z podání ústavní žaloby proti bývalé prezidentce Dilmě Rousseffové.

„Ve druhém čtvrtletí jsme viděli dno,“ prohlásil hlavní ekonom Banco Fator José Francisco Gonçalves. „Možná uvidíme stabilizaci ekonomiky ve třetím čtvrtletí a ve čtvrtém mírný růst,“ dodal.

Kvůli současnému hospodářskému poklesu v Brazílii, který je jedním z nejvážnějších na světě od krize v roce 2008, je bez práce 1,7 milionu lidí a země kvůli recesi přišla o těžce vydobytý investiční rating. Analytici očekávají, že v letošním roce ekonomika klesne o více než tři procenta. V příštím roce by však mohla stoupnout o 1,2 procenta.

Newsletter