Brazilská prezidentka Rousseffová se ústavní žalobě nevyhne

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová bude muset dočasně odstoupit. V debatě, která začala ve středu v senátu a stále pokračuje, 41 z 81 senátorů oznámilo, že bude hlasovat pro ústavní žalobu proti Rousseffové. Ve funkci ji nahradí viceprezident Michel Temer. Pro odhlasování zahájení takzvaného impeachmentu dnes stačí v senátu prostá většina. Rousseffová je obviňována z manipulací s výsledky státního rozpočtu před minulými volbami, aby zamaskovala rostoucí schodek.

V senátu se vede maratonské jednání, v němž má právo každý ze senátorů vyslovit se k tomu, jak bude hlasovat. K vystoupení se přihlásilo 71 senátorů a z těch, kteří už se vyslovili, 41 oznámilo, že bude hlasovat pro zahájení impeachmentu.

S tímto výsledkem se počítalo předem. Dalším krokem je 180denní období, během kterého bude senát pod vedením předsedy nejvyššího soudu posuzovat oprávněnost žaloby. Rousseffová bude úřadu definitivně zbavena, pokud se pro žalobu vysloví aspoň dvě třetiny senátorů.

Osmašedesátiletá Rousseffová má dnes v 15:00 SELČ ještě vystoupit s projevem, předtím než opustí prezidentský palác. Její stoupenci ze Strany pracujících (PT) svolali k paláci manifestaci s mottem Nepřijmeme nelegitimní vládu. Temer má k Brazilcům promluvit po prezidentce.

V prezidentském paláci panuje podle agentury AFP pohřební atmosféra, mnoho zaměstnanců si hledá jinou práci, protože pro Temera pracovat nechtějí.

Rousseffová se považuje za oběť „státního převratu“ zosnovaného Temerem. Jeho Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB) totiž koncem března vystoupila z vládní koalice a zvýšila tím pravděpodobnost, že se podaří Rousseffovou sesadit. Temer sice může Brazílii vést až do konce nynějšího prezidentského mandátu v roce 2018, ale je velmi nepopulární. V případě, že by se nyní konaly volby, podpořilo by ho jen dvě procenta lidí.

Navíc mu stejně jako Roussseffové hrozí ústavní žaloba, a to ze stejného důvodu. Kromě toho podle některých zdrojů přijal 1,5 milionu dolarů (asi 36 milionů korun) před volbami od stavební firmy, která spolupracovala se státní firmou Petrobras. Podle Temera to byl legální dar na volební kampaň. Podle brazilské justice figuroval na seznamu stavební firmy Camargo Correa, která mu v 21 případech vyplatila celkem 345.000 dolarů. Je podezření, že to byly úplatky, Temer však všechna obvinění popírá.

Newsletter