Brexit by podle místopředsedy EP neukončil integraci Evropy

Případný odchod Británie z Evropské unie nebude znamenat konec myšlenky o sjednocené Evropě a neměl by být vnímán jako nějaký „hororový scénář“. Řekl to dnes v německém rozhlase místopředseda Evropského parlamentu (EP) Němec Alexander Lambsdorff k očekávanému referendu, v němž Britové 23. června rozhodnou o členství své země v EU.

V rozhovoru pro stanici Deutschlandfunk německý liberální poslanec ujistil, že si přeje, aby britští voliči podpořili setrvání Británie v unii. Je však přesvědčený, že EU přežije jakýkoli výsledek britského referenda.

„Evropská unie je zcela nemyslitelná bez Německa či Francie, ale Evropskou unii bez Británie jsme již v samém počátku měli,“ uvedl německý a unijní politik. Zdůraznil, že odchod Británie z EU (takzvaný brexit) „by nebyl koncem evropského projektu, jak to někteří popisují“.

Lambsdorff je přesvědčený, že unie se bude muset reformovat bez ohledu na výsledek britského referenda.

Referendum vyhlásil britský premiér David Cameron pod tlakem euroskeptického křídla své Konzervativní strany a sílícího vlivu opoziční protievropské strany UKIP. Většina předvolebních průzkumů předvídá těsný výsledek. Ze strany Camerona a dalších zastánců zachování členství hlavně zaznívá, že brexit by byl těžkou ranou pro Británii i EU. Zastánci brexitu věří, že samotné Británii se povede lépe bez závislosti na unii.

Britové právě před 41 lety, 5. června 1975, rozhodovali o vstupu do EU, tvořené tehdy devíti státy. V tehdejším britském referendu získalo členství 67,2 hlasu. Mnozí Britové nyní kromě jiného kritizují, že kdysi převážně ekonomické uskupení se postupně stále více integrovalo politicky a předává příliš pravomocí unijním institucím v Bruselu.

Newsletter