Brexit zasáhl důvěru podnikatelů v Německu méně proti odhadům

AKTUALIZOVÁNO: Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v červenci v Německu mírně zhoršila, překonala však odhady. Mezi podniky narůstal pesimismus při hodnocení budoucích vyhlídek, ukázaly dnešní údaje institutu Ifo. Data již berou v úvahu výsledek referenda o vystoupení Británie z EU, který podle propočtů Ifo zřejmě sníží letošní růst německé ekonomiky o 0,1 procentního bodu. Na ekonomické důvěře by se v příštích měsících mohly podepsat i násilné útoky z poslední doby, poznamenal ekonom Ifo.

Souhrnný index podnikatelské nálady, který je založen na dotazech mezi zástupci zhruba 7000 firem, klesl v červenci na 108,3 z červnových 108,7 bodu. Ekonomové v anketě agentury Reuters čekali v průměru pokles indexu na 107,5 bodu.

„Bylo tomu tak kvůli podstatně méně optimistickým vyhlídkám části firem do budoucna. Hodnocení současné podnikatelské situace se naopak mírně zlepšilo,“ uvedl šéf institutu Clemens Fuest.

Ekonom institutu Klaus Wohlrabe míní, že letošní růst německé ekonomiky bude kvůli dopadům takzvaného brexitu pravděpodobně o 0,1 procentního bodu nižší. Ekonomika Německa, na které je závislá i řada českých firem, by tudíž měla letos vykázat růst o 1,7 procenta. Předešlý odhad Ifo počítal s expanzí o 1,8 procenta.

Pocit nejistoty způsobený brexitem je podle Wohlrabeho možné pozorovat jen v některých sektorech. Svou daň na ekonomické náladě by si ale v příštích měsících mohla vybrat série čtyř útoků, které se v Německu staly během zhruba jednoho týdne, uvedl Wohlrabe. Tři z těchto útoků spáchali imigranti, čtvrtý útočník byl Němec íránského původu.

Pokud jde o zprávu Ifo za červenec, dílčí ukazatel hodnocení současné situaci mírně vzrostl na 114,7 bodu ze 114,6 bodu v předešlém měsíci, kdy byly finanční trhy po celém v šoku z brexitu. Dílčí index podnikatelských očekávání ale klesl na 102,2 z červnových 103,1 bodu.

Pesimismus při pohledu do budoucna narostl ve zpracovatelském i v automobilovém průmyslu. Velkoobchod zůstal mírně optimistický, výrazně se ale zhoršilo jeho hodnocení současné situace. V maloobchodu a stavebnictví se naopak podnikatelská nálada jako celek zlepšila.

Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING upozornil, že počáteční reakce německých podniků na přelomové události byly v minulosti spíše mírnější. Průzkum institutu Ifo by na důležité světové události podle něj mohl reagovat s jedno- až dvouměsíčním zpožděním.

Newsletter