Brexit žene Skotsko k EU, Corbyn se zřejmě dozví jména vyzývatelů

V Británii po referendu o Evropské unii, ve kterém se voliči vyslovili pro odchod země ze společenství, pokračují politické otřesy. Zatímco Skotsko se pokouší obejít Londýn a usiluje o přímé kontakty s EU, opoziční labouristé se ocitli na pokraji vnitrostranické války poté, co většina jejich poslanců v úterý vyslovila nedůvěru svému vůdci Jeremymu Corbynovi kvůli jeho vlažné podpoře setrvání země v unii. Corbyn se zřejmě ještě dnes dozví jména svých vyzývatelů.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce dnes v Bruselu jednat o vyhlídkách vztahů Skotska s EU po brexitu. Přestože má zajištěnou schůzku s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem, musí se zároveň smířit s odmítnutím organizátora unijních summitů Donalda Tuska, podle kterého načasování takového jednání není vhodné.

V Belfastu budou dnes o dopadech brexitu jednat irský ministr zahraničí Charlie Flanagan a britská ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová. V Severní Irsku se stejně jako ve Skotsku voliči v referendu vyslovili po setrvání Británie v EU.

Mapovat situaci v EU hodlá ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který bude dnes v Paříži jednat s francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem.

Newsletter