Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Brexit zvýšil odbyt skotským palírnám, libra jim ale zvyšuje náklady

Skotské palírny nečekaně těží z hlasování o brexitu. Pokles britské měny po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie jim zvýšil odbyt. Levnější libra ale zároveň zvyšuje výrobní náklady. Píše o tom dnes francouzský list Le Figaro.

Sektor se těšil z mírného nárůstu už od začátku roku, ale raketový vzestup nastal od července. Britská libra ztratila proti euru devět procent, proti dolaru dokonce 15 procent. Pokles libry zlevnil vývoz ze země a z toho profitují i skotské palírny.

Už v období od ledna do června 2016 se podle údajů Svazu skotské whisky (SWA) prodalo 533 milionů lahví tradičního skotského nápoje. To je o 3,1 procenta více než ve stejném období loni. Exploze objednávek ale nastala v červenci. Příkladem může být nově založená palírna Glasgow Distillery Company, které od července stoupl počet předobjednávek o 300 procent. „Překvapilo nás to, vyprodali jsme již všechny zásoby,“ sdělil Figaru ředitel palírny Liam Hughes.

V dnešním propojeném světě ale zdaleka není jisté, že devalvace libry přinese Skotům jen samá pozitiva. Hughes například nakupuje sudy ve Spojených státech a náklady mu po brexitu stouply o 20 procent. „Co na jedné straně vydělám, na druhé prodělám. Nakonec si nejsem jistý, jestli se pokles libry na mém podnikání projeví pozitivně,“ řekl.

Podle ředitele SWA Davida Frosta by vývoz whisky měl stoupat i v příštích letech. Neskrývá ale obavy z nejistoty, kterou přináší brexit a nejasná budoucnost obchodních vztahů mezi Spojeným královstvím, Evropskou unií a jinými zeměmi. SWA chce tlačit na britskou vládu, aby do situace co nejdříve vnesla světlo a zavedla opatření k podpoře lokálních producentů.

Hlavními zahraničními odběrateli skotské whisky jsou Spojené státy a Francie.

Newsletter