Brit Chakrabarti bude vést EBRD další čtyři roky

Brit Suma Chakrabarti (57) se podle očekávání stal i na druhé funkční období šéfem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Chakrabarti na dnešním výročním zasedání banky získal hlasy asi 90 procent akcionářů této rozvojové instituce a snadno porazil jediného vyzyvatele, jímž byl bývalý guvernér Polské národní banky Marek Belka.

Chakrabarti po svém znovuzvolení uvedl, že banka se musí udržet v Rusku, kde po uvalení západních sankcí kvůli ruskému postoji k Ukrajině musela zastavit nové úvěry a investice. EBRD sice v Rusku obhospodařuje úvěry v hodnotě přes pět miliard eur (135 miliard Kč), bez nových projektů by se však její tamní aktivity scvrkly na nulu během asi pěti let, uvedla agentura Reuters.

„Rusko je pro nás důležité. Musíme zachovat naše kontakty s ruským soukromým sektorem i s ruskou vládou a musíme také diskutovat o širších otázkách než jen o nových úvěrech,“ řekl Chakrabarti.

Před svým znovuzvolením Chakrabarti agentuře Reuters řekl, že doporučí zastavit rychlé rozšiřování EBRD z posledních let, kdy se její aktivity rozšířily do některých afrických a asijských zemí. Bude se chtít zaměřit na „zelené“ investice a spolupráci s dalšími rozvojovými bankami, včetně nové Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB).

Za Chakrabartiho, který do čela banky nastoupil v roce 2012, zažila EBRD těžké období. Předloni utrpěla svou první celoroční ztrátu od finanční krize, když její hospodaření zasáhl propad hodnoty investic v Rusku a na Ukrajině.

EBRD byla založena jako rozvojová banka na pomoc s transformací zemí bývalého sovětského bloku na tržní ekonomiky. V České republice už banka nějaký čas neinvestuje, protože Česko podle pravidel EBRD dosáhlo dostatečného stupně transformace ekonomiky.

EBRD dnes představila prognózu pro všech 36 rozvíjejících se zemí, v nichž působí. Odhad letošního hospodářského růstu v těchto zemích banka snížila na 1,4 procenta z dříve předpokládaných 1,6 procenta. Růst by však měl i podle zhoršené prognózy výrazně zrychlit z loňských 0,5 procenta. Napřesrok EBRD počítá s dalším zrychlením na 2,5 procenta.

Newsletter