Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Británie chystá novou laserovou zbraň, vyjde téměř na miliardu Kč

Britské ministerstvo obrany zadalo výrobu prototypu nové laserové zbraně. Projekt v hodnotě 30 milionů liber (947,3 milionu Kč) má ukázat, zda tato technika může zvýšit bojeschopnost britské armády, informoval dnes zpravodajský server BBC. Tyto takzvané zbraně s řízenou energií mají být schopny ničit i bezpilotní letadla, rakety, miny či minometné granáty.

Testy nového systému v terénu se plánují na rok 2019. Zaměří se na to, jak je prototyp s to zachycovat a sledovat cíle v různé vzdálenosti a za rozdílného počasí nad zemí a nad vodou. Pokud budou zkoušky úspěšné, mohla by podle ministerstva armáda začít používat první laserové zbraně kolem roku 2025.

Technologie by mohla „pomoci ozbrojeným silám lépe bojovat proti nově vznikajícím hrozbám, kterým by mohly čelit,“ řekl Peter Cooper z výzkumného ústavu armády DTSL.

Například americká armáda testuje laserovou techniku již desítky let, technické překážky ale zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli. Americké válečné námořnictvo ale již testovalo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws. Zbraň tehdy zasáhla z paluby vojenské lodě Ponce malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo, poznamenala BBC.

Newsletter