Británie hlásí rekord v prodeji ojetých aut za pololetí

Prodej ojetých aut v Británii se v první polovině letošního roku zvýšil o osm procent na rekordních 4,18 milionu vozů. Poprvé v historii také počet prodaných ojetin za pololetí překonal hranici čtyř milionů. Britský Svaz výrobců a prodejců aut (SMMT) uvedl, že růst prodeje ojetin odráží vysoký prodej nových aut v uplynulých několika letech.

„Britský trh s ojetými vozy je silnější, než kdy jindy,“ prohlásil generální ředitel SMMT Mike Hawes. „Růst trhu s ojetými auty odráží rekordní poptávku po nových autech v minulých letech,“ dodal s tím, že budoucí růst bude záviset na vývoji spotřebitelské a podnikatelské důvěry.

Prodej aut je všeobecně považován za důležitý ukazatel ekonomické aktivity a ochoty spotřebitelů utrácet.

Tempo růstu ojetých aut za pololetí je mnohem vyšší, než tempo růstu britské ekonomiky či osobních příjmů, upozornila na svých internetových stránkách BBC. Je také vyšší než prodej nových aut, který za pololetí stoupl o tři procenta.

Starší údaje ukazují, že prvních pět let po finanční krizi v roce 2008 doprovázené hospodářskou recesí prodej ojetin prudce klesal, pak se propad zastavil. Oživovat začal v posledních třech letech.

SMMT dodala, že nejoblíbenější mezi ojetými auty jsou ty, které jsou staré mezi jedním až třemi roky, nejmenší typ vozů a malé rodinné vozy.

Newsletter