Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Británie obnovuje prodej zbylého státního podílu v bance Lloyds

Britská vláda obnoví prodej zbylého státního podílu v Lloyds Banking Group. Banka by se měla vrátit plně do soukromých rukou během 12 měsíců, sdělil v pátek fond UKFI, který spravuje státní podíly v bankách.

Vláda po červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie pozastavila plán prodat do konce roku podíly v bankovních společnostech Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group s odkazem na nejistotu a výkyvy na finančních trzích. Vláda v současnosti vlastní 73 procent akcií RBS a devět procent akcií Lloyds.

Akcie Lloyds bude vláda nabízet po částech institucionálním investorům, první tranše by měla být nabídnuta v příštích dnech, uvedl UKFI. Fond ale doporučil zrušit plán prodat část těchto akcií se slevou drobným investorům.

„Návrat Lloyds do soukromého sektoru je v zájmu banky, daňových poplatníků i celé země. Proto je také organizovaný odprodej našeho podílu v Lloyds při nejlepší možné ceně jednou z mých hlavních priorit,“ citovala agentura Reuters ze sdělení britského ministra financí Philipa Hammonda.

Akcie Lloyds letos ztratily asi 28 procent a někteří analytici mají pochyby, zda doprodej akcií v takové situaci je nejlepší alternativou. Stát za finanční krize let 2007-09 zachránil Lloyds za nákladů 20,5 miliardy liber (617 miliard Kč) a převzal v bance 43 procent akcií. Vláda zatím z prodeje akcií Lloyds, který začal v roce 2013, získala asi 17 miliard liber.

Newsletter